Από αριστερά, Μαντζούκας, Κουρουπάκης, Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης

Ευκαιρία να πάρουν πολύ χρόνο συμμετοχής οι μικροί του Προμηθέα , αποτέλεσε ο αγώνας της Τετάρτης με την Τσεντεβίτα/Ολίμπια, στην Πάτρα, για το EuroCup που τελείωσε με 105-69 για τους Σλοβένους.

Δίχως ελπίδες πρόκρισης στο Top-16 ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς ξεκούρασε βασικά του στελέχη κι έριξε πέντε πιτσιρικάδες στον αγώνα, να χορτάσουν το παιχνίδι.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας (10π,., 6 ριμπ.) έπαιξε 29:14, ο Περικλής Κουρουπάκης (4π.) έπαιξε 25:12, ο Γιώργος Τανούλης (12π.) 23:35, ο Νίκος Βασιλείου (8π., με 3/3 σουτ!) 20:00 και ο Θανάσης Μπαζίνας (6π., 4 ασίστ)  άλλα 20 λεπτά.

Ο Περικλής Κουρουπάκης

Φυσικά με την Τσεντεβίτα/Ολίμπια να βάζει τη δική της… πιτσιρικαρία μόνο στο τέλος, η διαφορά εκτινάχτηκε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας έκανε 21 λάθη, έναντι μόλις 8, ηττήθηκε στο ριμπάουντ (22-44) οπότε αντιλαμβάνεστε τους λόγους της μεγάλης διαφοράς, αλλά επαναλαμβάνουμε σε αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα.

Πόσο μάλλον ήταν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιούριτσα Γκόλεματς είχαν 8/15 τρίποντα, τα 6/8 στη Γ’ περίοδο!