Με τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση ο Προμηθέας επικράτησε (78-76) της Ρίτας Βίλνιους και έκανε το «2 στα 2» για το Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπαθούσε να ελέγξει το ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια απέναντι σε μια σκληρή ομάδα. Και στο τέλος όταν βρέθηκε πίσω με 70-73 στο τελευταίο λεπτό εκεί ο Άντονι Κάουαν με «γκολ-φάουλ» και ο Χάιμε Ετσενίκε έδωσαν τη λύση και έδειξαν τον δρόμο για τη νίκη.

Ο Άντονι Κάουαν με 19 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λίνος Χρυσικόπουλος (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Χάιμε Ετσενίκε (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η Ρίτας, από την μεριά της στηρίχθηκε κυρίως στον Τζάστιν Γκόραμ (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) αλλά αυτό δεν έφτανε για την ομάδα του Γκιέντριους Ζιμπένας που στο τέλος «πλήρωσε» τα επιπόλαια λάθη και την έλλειψη άλλων λύσεων επιθετικά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο (18-15 στο 10′) με τον Κάουαν να οργανώνει και ενίοτε να εκτελεί και τους Χρυσικόπουλο-Ετσενίκε να εκτελούν. Μάλιστα, ο τελευταίος έρχονταν με… κεκτημένη ταχύτητα από τον αγώνα με το Περιστέρι bwin, όπου έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Το ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (37-37) για τις δυο ομάδες, καθώς ο Τζάστιν Γκόραμ σκόραρε για την Ρίτας Βίλνιους. Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος οι Λιθουανοί είχαν το “πάνω χέρι” στον έλεγχο του ρυθμού (56-58 στο 30′), αλλά στην τελευταία περίοδο, λειτούργησε το ένστικτο και η ποιότητα του Άντονι Κάουαν  που οδήγησε με ασφάλεια την ομάδα της Πάτρας στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Σάλινς, Βούλιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76.