@twitter.com/kkcrvenazvezda/

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, καταιγισμό τριπόντων και ρεκόρ παραγωγικότητας στη σεζόν, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-92 το βράδι της Πέμπτης στο Βελιγράδι.

Τυπικά γηπεδούχος στο Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Χολ ήταν οι Ισραηλινοί, που χρησιμοποιούν ως έδρα το παραδοσιακό γήπεδο ης σερβικής πρωτεύουσας από τότε που άφησαν το Τελ Αβίβ λόγω του πολέμου, αλλά έστω και χωρίς κόσμο, ο Ερυθρός Αστέρας ένιωθε… σαν στο σπίτι του.

Το ακόμα πιο περίεργο είναι πώς η νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, απέναντι στην  πρώην ομάδα του, θα πιστωθεί ως εκτός έδρας και μάλιστα είναι η πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση, μετά από επτά ήττες σε ισάριθμους αγώνες φέτος στη EuroLeague.

Kι ήταν μια νίκη-ανάσα, που έφερε τον Ερυθρό Αστέρα στο 6-10 ρεκόρ, αφήνοντας τη Μακάμπι στο 9-7.

Η ευστοχία των Σέρβων στο μακρινό σουτ και τα κέφια του Μίλος Τεόντοσιτς καθόρισαν την τύχη του αγώνα.

Υπάρχει ασφαλώς κοινό σημείο, αφού ο χαρισματικός γκαρντ είχε 4/6 τρίποντα και 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 51-42 με 9/16 από τα 6,75μ.

Μετά το 20-20 της Α’ περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας παγίωσε το προβάδισμά του και το συντήρησε σε διψήφια νούμερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 19 πόντοι, 53-72 στο 26′ ενώ και στο 33′ η διαφορά ήταν στο +18 για τους Σέρβους, 87-69.

Ο Κόλσον μείωσε σε 87-96 με 1,5 λεπτό για το τέλος, και ο Μπράουν στο 92-98 με 35 δεύτερα, όταν ουσιαστικά δεν υπήρχε χρόνος για επιστροφή της ομάδας του Κάτας, που απλά μείωσε την έκταση της ήττας της.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 14 ασίστ, 40 αξιολόγηση σε μια εκπληκτική εμφάνιση. Είχε 5/5 βολές, 2/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα!

Πλάι του, ο Τζόελ Μπόλομποϊ με 20 πόντους, από 8/10 σουτ, κι ο Ρόκας Γκινετράιτις με 16 πόντους, καταλύτης στην έκρηξη της ομάδας του στη Γ’ περίοδο, όπου πέτυχε όλους τους πόντους του!

Ο Ερυθρός Αστέρας τελείωσε με 15/33 τρίποντα, όμως έως το 33′ είχε 14/25!

Μπάλντγουιν (22π.) και Μπράουν (20π.) ηγήθηκαν της Μακάμπι, ενώ 18 πόντους είχε ο Νίμπο, αλλά τα πολλά λάθη στοίχησαν στην ομάδα τους, που γνώρισε την 4η φετινή εντός έδρας ήττα της, έστω και σε ουδέτερο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-51, 65-79, 92-98