Την πρώτη του ήττα στη φάση των “16” του Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας  την Τρίτη στην Ισπανία με τη Μούρθια να επικρατεί με 90-81 στη 2η αγωνιστική.

Πολύ καλύτερη, πιο πλήρης, με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο ήταν η κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το 32′ όπου προηγήθηκε έως και με 22 πόντους.

Με την άμυνά της κράτησε πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα του Προμηθέα, που για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος είναι από τις κορυφαίες ομάδες, όμως σε σύγκριση με ομάδα οκτάδας της Liga Endesa, βρέθηκε πολύ πιο χαμηλά.

Η ελληνική ομάδα έκανε εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο, αφού βρέθηκε πίσω με 22 και πέτυχε 35 πόντους.

Ο Χάντερ Χέιλ πέτυχε 14 από τους 29 πόντους του στην τελευταία περίοδο, κι ο Κάουαν 11 από τους 20 συνολικά στο ίδιο διάστημα για να μετατρέψουν την ήττα σε αξιοπρεπή.

H ουσία είναι ότι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα “κυνηγήσει” σε αυτόν τον όμιλο να βρεθεί πιο πάνω από ΑΕΚ και Χάποελ Χολόν, αφού η Μούρθια ξεχωρίζει, κι ενώ στον άλλον αγώνα του, νωρίτερα, οι Ισραηλινοί νίκησαν με 79-68 την ΑΕΚ.

Μάρκο Τοντόροβιτς και Ντίλαν Ένις πέτυχαν από 20 πόντους για την ομάδα του Αλόνσο.

Με κακό όνειρο έμοιαζε η εκκίνηση του αγώνα για τον Προμηθέα με τον Ντίλαν Ένις να βάζει 11 πόντους στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η ελληνiκή ομάδα του έδωσε τα σουτ, o Καναδός άρχισε με 3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο και το σκορ ήταν 15-4 μέχρι να μάθουμε… τις συνθέσεις των ομάδων!

Η μέγιστη τιμή της, έφτασε στους 12 για την ομάδα του Σίτο Αλόνσο, 21-9 με τον προμηθέα να μειώνει 26-18 στο δεκάλεπτο, με 8 πόντους του Χάντερ Χέιλ.

Τουλάχιστον στο β’ δεκάλεπτο ο Προμηθέας συμβάδισε με τον ρυθμό, ήταν ανταγωνιστικός και φυσικά πιο μαχητικός και μυαλωμένος.

Μείωσε προσωρινά έως τους 4 στην αρχή του (26-22 και 30-26) κι αν είχε περισσότερη υπομονή στην επίθεση να μπορούσε να μείνει τόσο κοντά στη Μούρθια.

Τοντόροβιτς και Ράντοβιτς του έκαναν τη ζημιά επιθετικά, αλλά η διαφορά δεν έφυγε, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε 1/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Με 20-16 επιμέρους, έχασε το 2ο δεκάλεπτο και πήγε στην ανάπαυλα με -12, 46-34.

Η άμυνα της Μούρθια απαγόρευσε στην ελληνική ομάδα να βρει εύκολο καλάθι. Την κράτησε σε μόλις δύο εύστοχα σουτ στην τρίτη περίοδο, όπου σκόραρε κυρίως από τη βολή (7/9) ενώ είχε 2/11 σουτ!

Για αυτό δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο, αλλά και να ακολουθήσει από ένα σημείο κι έπειτα όπως είχε κάνει στο πρώτο μισό.

Η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους, 62-41 για να τελειώσει το δεκάλεπτο 65-46.

Με την εκκίνηση του τελευταίου, η Μούρθια πήγε στο +22, στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, 68-46.

Ο Χέιλ “μάζεψε” λίγο την κατάσταση στα μισά της τελευταίας περιόδου, όταν μείωσε στους 15 (74-59) από τους 21 (70-49) και παρά τις δυσκολίες από το μαρκάρισμα των Ισπανών, ξεπέρασε και το μέσο όρο τους στο σκοράρισμα.

Με την προσπάθειά τους στο τελευταίο εξάλεπτο, οι παίκτες του Προμηθέα περιόρισαν την έκταση της ήττας τους, αφού μείωσαν στο 83-75 με τον Χέιλ να φτάνει στους 29 πόντους και 100 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Μαζί με τον Κάουαν, έκλεισαν καλά το παιχνίδι για τον Προμηθέα που ηττήθηκε με μονοψήφια διαφορά, 90-81.

Tα δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες