Την πρώτη της ήττα στη σεζόν 2020/21 γνώρισε το βράδυ της Τρίτης στη Γαλλία η ΑΕΚ, από τη Σολέ με 79-70.

Στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, η πρώτη του ομίλου της ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση ακόμα κι από σήμερα, καθώς ήταν μονοδιάστατη στην επίθεση στο τέλος και τα περίμενε όλα μόνο από τον Κιθ Λάνγκφορντ (22π.).

Ο Αμερικανός έδωσε σκορ, αλλά η ΑΕΚ έπρεπε να αναζητήσει κι άλλες λύσεις, και να εκμεταλλευτεί τον κορυφαίο της, Γιανίκ Μορέιρα (19π.-12 ριμπ.).

Ήταν η πρώτη νίκη της Σολέ στον όμιλο που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης προνομιούχου θέσης.

Η ΑΕΚ έδωσε το δικαίωμα στους Γάλλους να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τη σχετικά χαλαρή της άμυνα κι η Σολέ, έσπασε τα κοντέρ στο πρώτο δεκάλεπτο (24-17) όπου έχασε μόνο το τελευταίο σουτ και μια βολή και είχε 9/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο!

Σιγά-σιγά οι φωνές του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισαν να πιάνουν τόπο κι όσο βάθυνε το rotation της ΑΕΚ άρχισε να ροκανίζει και τη διαφορά. Με αιχμή τον Γιανίκ Μορέιρα (11π. στη β’ περίοδο, 13 στο ημίχρονο) η ελληνική ομάδα έφερε στα ίσια τον αγώνα και πήρε το πρώτο προβάδισμα με τρίποντο του Νίκου Γκίκα στη λήξη του ημιχρόνου.

Με το δυνατό της ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα, κι έδειχνε ικανή να χτίσει διαφορά που θα της έδινε σιγά-σιγά την επικράτηση.

Με 2:38 για τα 30′ προηγήθηκε με 59-51 με καλάθι του Ματσιούλις, αλλά μετά όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς πόντο για πέντε λεπτά, η Σολέ έκανε 11-0 για το προσπέρασμα, 62-59 με 7:40 για τη λήξη.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έδωσε τη λύση στο διάστημα που η ΑΕΚ δεν έβρισκε σκορ και με συνεχόμενους πόντους την κράτησε σε επαφή με τη Σολέ που είχε βρει πάλι επιθετικό ρυθμό.

Όμως η μονοδιάστατη επίθεση της ΑΕΚ στο τέλος, της στοίχησε καθώς ο Λάνγκφορντ δεν απέφυγε τα λάθη κι οι Γάλλοι από το 71-68 έφτασαν στο 79-68, για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70