Την πρώτη του νίκη στην Basket League 2020/21 πέτυχε ο ΠΑΟΚ το μεσημέρι της Τετάρτης (18/11) επικρατώντας με 83-65 του Λαυρίου σε εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα βρήκε τον τρόπο να λυγίσει το Λαύριο στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ περισσότερο στην τελευταία περίοδο, όταν έχτισε τη διαφορά.

Ουσιαστικά ένα δίλεπτο έκανε τη -μεγάλη- διαφορά, όταν ο ΠΑΟΚ βρήκε τρία τρίποντα, από Παπαντωνίου, Τσαλμπούρη και Μπιτς.

Έτσι το 64-58 που έδινε την αίσθηση του ανταγωνιστικού παιχνιδιού για 32 λεπτά, έγινε σε ένα δίλεπτο 75-60!

Ζερμέιν Λοβ

Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (77,60 και 79-62) για να φτάσει στο τέλος, στη μεγαλύτερη τιμή τους, τους 18 πόντους από το τελικό 83-65.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 24-18 στην πρώτη περίοδο κι ο ΠΑΟΚ προσπέρασε προς το τέλος του ημιχρόνου με 41-36, πριν κλείσει το 20άλεπτο 41-40.

Έλστον Τέρνερ

Ο Έλστον Τέρνερ (11π., οι 8 στη Γ’ περίοδο) “άνοιξε” την παραγωγικότητα του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο κι όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο οι γηπεδούχοι ισχυροποιούσαν τη θέση τους.

Μέτρησε παράλληλα η σχετική ανετοιμότητα του Λαυρίου, στον μόλις δεύτερο φετινό του αγώνα.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν ήταν δημιουργικοί στο δεύτερο ημίχρονο, (μόλις δύο ασίστ) προσπάθησαν να στηριχτούν περισσότερο σε ατομικές ενέργειες κι ο ΠΑΟΚ το διαχειρίστηκε εύκολα με τη δυνατή του άμυνα.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πολύ μεγαλύτερο βάθος πάγκου κι έφτασε στην πρώτη της νίκη σχετικά εύκολα.

Ο Μαργαρίτης πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ο Γιώργος Τσαλμπούρης 12, 10 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Μπο Μπιτς, ενώ ο Ζερμέιν Λοβ πέτυχε 12 πόντους.

Ο Κακλαμανάκης είχε 7 πόντους-9 ριμπάουντ.

Άλφα Ντιαλό

Για το Λαύριο ο Άλφα Ντιαλό είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ντέβιν Ντέιβις είχε 13-8.

Για μια ακόμα φορά το Λαύριο δεν είχε στη σύνθεσή του τον Σον Έβανς.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65