Με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (34 πόντους) οι Φιλιππίνες επικράτησε εύκολα (96-75) της Κίνας, επιτυγχάνοντας την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Για τους Κινέζους εξαιρετικός ήταν ο Κάιλ Άντερσον, ο οποίος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Κινέζοι άντεξαν ένα ημίχρονο, όπου είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (38-39) και στο δεύτερο μέρος επήλθε η κατάρρευση τους, καθώς οι Φιλιππίνες πήραν μια σημαντική διαφορά (73-50 στο 30’) και την διατήρησαν ως το τέλος του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι κατάταξης, το Μεξικό επικράτησε (93-80) της Ιορδανίας και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του στη διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκάμπριελ Χιρόν (21 πόντους), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πολ Στολ με 19 πόντους.

Από την Ιορδανία ο συνήθης ύποπτος Χόλις Τζέφερσον αγωνίστηκε 40 λεπτά έχοντας 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ, πλησιάζοντας πολύ κοντά σ’ ένα triple-double. Παρ’ ολ’ αυτά δεν ήταν αρκετό για την Ιορδανία να φτάσει στη νίκη.

Τέλος, Ιράν και Λίβανος ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους Λιβανέζους να φτάνουν στη δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση με 81-73. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Αλί Χαϊντάρ και Γουέλ Αράκτζι με 20 και 21 πόντους αντίστοιχα. Το Ιράν δεν κατάφερε να πετύχει μια νίκη στα πέντε παιχνίδια του στη διοργάνωση, παρά την πολύ καλή παρουσία του Μοχάμεντ Αμίνι, που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.