“Αφεντικό” στη Νέα Σμύρνη, αλλά και την Elite League απέδειξε πώς είναι ο Πανιώνιος που νίκησε το Σάββατο στο τοπικό ντέρμπι τον τυπικά γηπεδούχο Μίλωνα με 72-56 στην 11η αγωνιστική.

Με τη συμπαράσταση των οπαδών του που κατέκλεισαν το κλειστό του Μίλωνα, ο Πανιώνιος έφτασε στην 4η σερί νίκη με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, κι έχει ρεκόρ 8-3, στην κορυφή της βαθμολογίας της κατηγορίας, την ώρα που η Δόξα Λευκάδας έχανε από τον Ερμή στο Σχηματάρι!

Ο Μίλωνας έπεσε στο 6-5, αφού δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τη σκληράδα και την ποιότητα του συμπολίτη του με τη διαφορά να είναι στους 15 πόντους στο δεκάλεπτο, τους 25 στο ημίχρονο και να φτάνει στους 27 (51-24) στην αρχή της τρίτης περιόδου!

Κορυφαίοι στον αγώνα, ήταν ο Ιάκωβος Μιλεντίγεβιτς, ο Νίκος Γκίκας και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, σε μια βραδιά που απουσίασαν, Βεργίνης και Σκάνδαλος.

O αγώνας άρχισε με 20άλεπτη καθυστέρηση λόγω μεγάλης προσέλευσης θεατών, κι ενώ οργανωμένοι φίλαθλοι του Πανιώνιου είχαν καταλάβει τις θέσεις που ο Μίλωνας προόριζε για τα παιδιά των Ακαδημιών του.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν απόλυτη κυρίαρχη κι έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της. Με την άμυνά της δεν άφησε τους τυπικά γηπεδούχους να πάρουν ανάσα, και με τους Γκίκα-Κακλαμανάκη σε πρώτο ρόλο, άρχισε να χτίζει σημαντική διαφορά.

Στο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 23-8 και μόνο ο Στιβ Μπαρτ, που δεν ήταν στην πρώτη πεντάδα, απειλούσε για τον Μίλωνα. Ο σχεδόν 40άχρονος Αμερικανός είχε 8 από τους 22 πόντους του Μίλωνα στο πρώτο μισό, όμως ο Πανιώνιος είχε ξεφύγει ήδη με 25 πόντους, 47-22, έχοντας 15/20 δίποντα.

Ο Μίλωνας έγινε εξίσου μαχητικός με τον Πανιώνιο στην άμυνα, προσπάθησε να τον δυσκολέψει, αλλά ήταν κακός επιθετικά. Είναι ενδεικτικό ότι στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπαρτ είχε πετύχει 8 από τους 9 πόντους που είχε σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη, έως το 29ο λεπτό, όταν ήρθε το πρώτο καλάθι από άλλον παίκτη, συγκεκριμένα τον Μπράντον ΜακΚίσικ.

Στο τέλος της τρίτης ο προπονητής του Μίλωνα πέρασε στο παρκέ τον 17χρονο Παναγιώτη Παγώνη, που έχει συμμετοχές στο ανδρικό, πήρε όμως και την εμπειρία του ντέρμπι με ζεστή ατμόσφαιρα στο “Κροίσος Πέρσης”.

Παρά τη διαφορά ο αγώνας είχε δυναμισμό με τους διαιτητές να επιτρέπουν ενδεχομένως περισσότερα από όσα προβλέπουν οι κανονισμοί.

Ο εγωισμός των γηπεδούχων τους βοήθησε να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους, αφού κράτησαν πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα των “κυανέρυθρων”.

Για αυτό μείωσαν και στους 15 πόντους, 50-65 με 4,5 λεπτά για το τέλος, με τον ΜακΚίσικ και τον μαχητή Μαλούκο να κερδίζει φάσεις στο ζωγραφιστό.

Οι ομάδες ήταν πλέον απελπιστικά άστοχες, μετά την υπερπροσπάθεια. Το 50-65, έμεινε για 3,5 λεπτά απαράλλακτο – ο Πανιώνιος είχε να σκοράρει έξι λεπτά- μέχρι να ευστοχήσει από τα 6,75μ. ο Δημάκος και να ρίξει τη διαφορά στους 12, 53-65, με ένα σερί 14-0 και δύο λεπτά στο χρονόμετρο.

Δεν υπήρχε όμως άλλος χρόνος για να επιδιώξουν κάτι περισσότερο οι γηπεδούχοι που πλήρωσαν το κακό τους πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη βρήκαν ξανά το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι στο φινάλε για το 72-53 με ένα δικό τους 7-0, για να συνδυάσουν την εμφάνιση και νίκη με τους πανηγυρισμούς των φίλων τους στις εξέδρες.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 22-47, 34-60, 56-72

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τεφτίκης, Σπυρόπουλος

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 10 (1), Πετρίδης 2, Ανέστης, Μελισσαράτος 2, Παγώνης, Μοτσενίγος 4 (1), Μπαρτ 16 (3), Δομπρογιάννης 1, Μαλούκος 12, Ζούμπος 3 (1), Δημάκος 6 (2), Κανονίδης.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 6, Μιλεντίγεβιτς 10 (1), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 9 (2), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης, Κακλαμανάκης 12, Βουγιούκας 8, Ντέιβις 4, Γκίκας 14 (2).

H photo gallery:

Τα video:

Σε αγώνα που άρχισε στις 16:30, o Ερμής Σχηματαρίου νίκησε τη Δόξα Λευκάδας 75-66 και την έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 7-4.