Μιλάνο-Μονακό

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τη διαφορά στο Mediolanum Forum, χαρίζοντας στη Μονακό τη νίκη επί μιας πρώην ομάδας του, της Αρμάνι Μιλάνο, με σκορ 72-66.

Τέταρτη σερί νίκη για το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς που ανέβηκε στο 4-2, τέταρτη διαδοχική ήττα για αυτό του Έτορε Μεσίνα που βρίσκεται στην ουρά με 1-5 και μοναδικό θετικό αποτέλεσμα εκείνο επί του Ολυμπιακού.

Ο Τζέιμς κατέγραψε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33:19, με highlight το τρίποντο που έγραψε το 66-70, στεναχωρώντας τον Πανταλέο Ντελ’Όρκο, πρόεδρο της Μιλάνο, ανήμερα των γενεθλίων του.

Δείτε το καλάθι που εξασφάλισε τη νίκη της Μονακό:

Ο Άλφα Ντιαλό ακολούθησε με 13 πόντους, ενώ στον αντίποδα, η Μιλάνο πάλεψε με τους Σαβόν Σιλντς (17π.-4ασ.), Ντέβον Χολ (15π.), Νίκολα Μίροτιτς (9π.-9ρ.).

H ιταλική ομάδα παρατάχθηκε χωρίς τους Κέβιν Πάνγκος (απόφαση που προκάλεσε αίσθηση), Γουίλι Καρούζο, Ισμαέλ Καμαγκατέ και Μπίλι Μπάρον.

Η Μονακό, από την πλευρά της, δεν είχε στη διάθεσή της τον Κέμπα Γουόκερ, ενώ αντίθετα, ο Τζόρνταν Λόιντ πραγματοποίησε το εφετινό του ντεμπούτο.

Με 8-0 άρχισε η Μιλάνο, αφού η Μονακό ήταν άστοχη και έκανε 3 λάθη στο ξεκίνημα, σε ένα α’ δεκάλεπτο που έβαλε μόλις 13 πόντους.

Άξιοι αναφοράς οι πρώτοι εφετινοί πόντοι του Λόιντ με 2/2 βολές λίγο πριν από το τέλος της α’ περιόδου, όταν μείωσε σε 16-13.

Οι σκληρές άμυνες και η νευρικότητα εκατέρωθεν, χαρακτήρισαν το α’ ημίχρονο, στο οποίο η ιταλική ομάδα βρέθηκε μόλις μία φορά πίσω στο σκορ (32-34), προτού ο Οκόμπο γράψει το 37-35 με 1/2 βολές στην εκπνοή.

Ο Τζέιμς τελείωσε χωρίς πόντο και ασίστ το πρώτο δεκάλεπτο, υποπίπτοντας παράλληλα σε δύο λάθη, ωστόσο στο δεύτερο έβαλε 6π. και στη συνέχεια πάτησε γκάζι.

Να σημειωθεί ότι πριν από το ημίχρονο ο Μέλι της Μιλάνο και οι ΤζέιμςΜπράουν της Μονακό είχαν ήδη από 3 φάουλ.

Το επιμέρους 11-17 της τρίτης περιόδου φανερώνει ότι οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να πορεύονται συντηρητικά, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται 4:18 για να σκοράρουν.

Τα πολλά λάθη του Οκόμπο δεν εμπόδισαν τη Μονακό να έχει συνεχώς το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό από το +3 χάρη σε λέι-απ του Ντιαλό, έπειτα από ριμπάουντ σε δικό του χαμένο τρίποντο.

Στα 35’6” ο Σιλντς μείωσε σε 66-67 και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ-άουτ, λέγοντας στους παίκτες του ότι δεν χρειάζεται να επιχειρήσουν τρίποντο. Ο Τζέιμς, όμως, το… επιχείρησε, ευστόχησε, έγραψε το 66-70 στα 14’4” και όλα τελείωσαν. Αν μη τι άλλο πήρε εκδίκηση για την αποχώρησή του από την ιταλική πόλη το 2019.

Η Μιλάνο κατέγραψε 46% στο δίποντο, 10/27 τρίποντα και 12/17 βολές, ενώ η Μονακό 50% στο δίποντο, 7/17 τρίποντα και 11/15 βολές.

Ισορροπία υπήρξε στους υπόλοιπους τομείς (32-33 ριμπάουντ, 7-7 κλεψίματα, 14-12 λάθη), με εξαίρεση τις ασίστ, όπου η ιταλική ομάδα επικράτησε 18-11, χωρίς ωστόσο να χαμογελάσει στο σύνολο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72