Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του EuroCup Γυναικών, επικρατώντας άνετα της Λουμπλίν με 51-38.

Η Τσάστιτι Ριντ έκανε πράγματα και θαύματα στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Λουμπλίν στην Πολωνία και συνέβαλε τα μέγιστα για την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη των “πράσινων”.

Η Αμερικανίδα άσος πέτυχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ την ακολούθησε με 10 πόντους η Διονυσία Αλεξανδρή.

Για τις ηττημένες η Μακ και Κλάουντεν ήταν εκείνες που ξεχώρισαν με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο ξεκίνημα στην Πολωνία, ωστόσο Ριντ και Παυλοπούλου με ένα μικρό σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτο δεκαλέπτου πέτυχαν το 9-11 για τον Παναθηναϊκό.

Με πατημένο το γκάζι οι “πράσινες” πέτυχαν μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, όντας αποτελεσματικές και στις δυο πλευρές του παρκέ, για να προηγηθούν με +11 (15-26) 2′ πριν το ημίχρονο και 15-28 στο 20ο λεπτό.

Με τη Ριντ πρωταγωνίστρια οι “πράσινες” διατήρησαν σε διψήφια επίπεδα τη τιμή της διαφοράς και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια (20-34 στο 26′), έχοντας κρατήσει στους 20 πόντους τις γηπεδούχες για 6 λεπτά!

Η Κλάουντεν μείωσε για τη Λουμπλίν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την κυριαρχία του Παναθηναϊκού με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 30-43.

Οι γυναίκες της Ελένης Καπογιάννη διατήρησαν τον υψηλό ρυθμό και στην τελευταία περίοδο με τις Ριντ και Αλεξανδρή να βγαίνουν μπροστά για το “τριφύλλι”, περιόρισαν κι άλλο την επίθεση της Λουμπλίν και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη τη φετινή σεζόν με 51-38.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 51-38