Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε τη Χίμκι Μόσχας το βράδυ της Πέμπτης (27/09) με 90-63 και πέρασε στον τελικό του 1ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος όπου θα αντιμετωπίσει το βράδυ (20:30) της Παρασκευής (28/09) τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η άμυνα της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ ήταν το σημείο αναφοράς του αγώνα, αφού από την τρίτη περίοδο κι έπειτα οι “πράσινοι” δεν άφησαν τη ρωσική ομάδα να πάρει ανάσα.

Ειδικά με το σχήμα των Νικ Καλάθη, Κιθ Λάνγκφορντ, Θανάση Αντετοκούνμπο, Τζέιμς Γκιστ και Στεφάν Λάσμε, στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμοιαζε με “πολεμική μηχανή” στα μετόπισθεν, κρατώντας τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μακριά από τη ρακέτα και κυρίως, μακριά από το… σκορ.

Για αυτό το λόγο ενώ ο αγώνας έμοιαζε αμφίρροπος στο πρώτο του μισό, μετατράπηκε σε… άνιση μάχη για τη Χίμκι στο δεύτερο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός δεν χάριζε φάση!

Κι ακόμα περισσότερο όταν στο “ροτέισιον” του Πασκουάλ, έμπαιναν παίκτες που προσέδιδαν πράγματα στο παιχνίδι του, όπως ο Ιωάννης Παπαπέτρου που έδωσε πολλά στην επίθεση και δεν ήταν τυχαίο που χειροκροτήθηκε περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη του αυτή τη βραδιά στο ΟΑΚΑ. Ή και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έπαιξε περισσότερο ως σούτινγκ γκαρντ, αφού στα small forward υπάρχει πλέον το δίδυμο Παπαπέτρου-Αντετοκούνμπο.

Ακόμα κι ο Λεκαβίτσιους σχεδόν στο τελευταίο τετράλεπτο πάλεψε για κάθε μπάλα, για κάθε φάση δείχνοντας αυτή τη νέα φιλοσοφία που φαίνεται πλέον να έχει ο Παναθηναϊκός μην χαρίζοντας τίποτα στον αντίπαλο ακόμη και σε φιλικό αγώνα.

Ασφαλώς η σεζόν μόλις άρχισε, είναι νωρίς ακόμα, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδωσε πολύ καλά δείγματα στους φιλάθλους του, έχει τεράστιο βάθος στον πάγκο, παίκτες για όλες τις δουλειές και με τον Ντεσόν Τόμας να κερδίζει επίσης εντυπώσεις με τη δράση του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-34, 62-50,  90-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 12 (2/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ σε 10 λεπτά), Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1 (0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά), Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη σε 27 λεπτά), Μποστ 2 (1/8 σουτ), Κρόκερ 8 (3/11 σουτ), Βιάλτσεφ, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 2 (6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, Τζένκινς 3 (1), Τόμας 13 (1), Μίκι 8 (7 ριμπάουντ)