Με το… αριστερό ξεκίνησε την προσπάθειά πρόκρισής του στους “16” του  Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας την ήττα από την ανώτερη Ρίτας με 85-62.

Χωρίς τέσσερις παίκτες, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε δύσκολο έργο στη Λιθουανία και τελικά δεν τα κατάφερε, φεύγοντας με άδεια χέρια με 85-62.

O “Δικέφαλος” βρίσκεται πλεόν στο 0-1 στη σειρά με τη Ρίτας, απέχοντας δυο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στο Top-16 του BCL.

Ο Ράιλι (17π., 4ασ., 5λ.) ήταν ο μοναδικός που “διασώθηκε” από τους “ασπρόμαυρους” με τους Χαντς (11π. με 5/11 σουτ) και Φράνκε (6π. με 2/11 σουτ) σε κακή βραδιά.

Φόστερ και Νορμάντας πρωταγωνίστησαν για τους νικητές με 14 πόντους έκαστος.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα στραφεί στο παιχνίδι της 11ης Ιανουαρίου με στόχο να ισοφαρίσει τη σειρά και να πάει ξανά στο Βίλνιους στις 17/1 για τη νίκη-πρόκριση.

O αγώνας

Χέρι-χέρι βάδισαν οι δυο ομάδες μέχρι το 5ο λεπτό της αναμέτρησης στο Βίλνιους με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 9-9. Ο Φόστερ με την ευστοχία του πίσω από τα 6,75 συνέβαλε τα μέγιστα, προκειμένου να βρεθεί η Ρίτας στο 23-16 στο 10′. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ έπαιρνε βοήθεια επιθετικά  κυριώς από τον Ράιλι με 8 προσωπικούς του πόντους, έχοντας φανερό αμυντικό πρόβλημα.

Με ακριβώς το ίδιο επιμέρους σκορ περιόδου ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό στη Λιθουανία, βρίσκοντας του γηπεδούχους προπορευόμενους με 14 πόντους (46-32).

Παρότι οι Αμερικανοί της ομάδας της Θεσσαλονίκης βοηθούσαν από την περιφέρεια, η άνοδος των Φρίντρικσον (11π.) και Γουίλιαμς (6.) κράτησαν τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας.

Μεγάλο πρόβλημα για τους “ασπρόμαυρους” η υπεροχή της Ρίτας στα ριμπάουντ με 23-11 στο 20′, ενώ ανώτερη ήταν και στη δημιουργία με τον ΠΑΟΚ να έχει τις μισές ασίστ στο ημίχρονο (10-5).

Στην επανάληψη, ο Φόστερ συνέχισε να “πληγώνει” την ελληνική άμυνα, η οποία έμοιαζε αδύναμη και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Νορμάντας μπήκε στην εξίσωση για τους Λιθουανούς, την ώρα που το σύνολο του Λυκογιάννη είχε χάσει και την πολύτιμη συμβολή του Ράιλι. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς είχαν να ανέβουν ένα…βουνό στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας στο -21.

Πόλι, Χαντς και Ράιλι ήταν η τρίαδα που επιχείρησε να βελτιώσει την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο δεν τα κατάφερε και τελικά ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 85-62 στην πρώτη αναμέτρηση των Play In του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62.