Εφές-Ρεάλ

Στη μονομαχία των ομάδων που κατέκτησαν τις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες EuroLeague, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 103-80 της Εφές στο “Σινάν Ερντέμ”.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προέρχονταν από πέντε σερί ήττες στην έδρα της τουρκικής ομάδας, όμως, απόψε δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο.

Δεύτερη νίκη για τη Ρεάλ, δεύτερη ήττα για την Εφές, η οποία είχε χάσει από ισπανική ομάδα και την 1η αγωνιστική (91-74 στη Βαρκελώνη).

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ήταν ο κορυφαίος με 22 πόντους (3/4δ., 3/3τρ., 7/7β.), 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 26:18.

Ακολούθησαν οι Φαμπιέν Κοσέρ (18π.), Φακούντο Καμπάτσο (15π.-6ρ.-10ασ.), Μάριο Χεζόνια (14π.-8ρ.) και Βενσάν Πουαριέ (12π.).

Από πλευράς Εφές, μοναδικοί διασωθέντες ήταν οι Ντάριους Τόμπσον (20π.-5ρ.-4ασ.) και Ροντρίγκ Μπομπουά (19π.).

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Ελάιζα Μπράιαντ και Ερτέν Γκαζί, ενώ οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν των υπηρεσιών του Ρούντι Φερνάντεθ.

Πριν από το τζάμπολ, ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στη μνήμη των θυμάτων του πολέμου στο Ισραήλ:

Το α’ δεκάλεπτο έφερε ανεξίτηλη την υπογραφή του Γιαμπουσέλε, καθώς άρχισε με 3/3 τρίποντα και σημείωσε συνολικά τους 14 από τους πρώτους 19 πόντους της Ρεάλ.

Το άλλο ενδιαφέρον στοιχείο ήταν τα 4 επιθετικά ριμπάουντ των παικτών του Ματέο, πριν από τη συμπλήρωση του τετραλέπτου.

Το 12-0 σερί της Ρεάλ έφερε το 9-26, προτού η Εφές συνέλθει με δικό της 15-0 και μειώσει στο -2, χάρη στους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και εκμεταλλεύθηκαν τα πολλά λάθη του αντιπάλου.

Λίγο αργότερα, η ομάδα του Τζαν έφτασε στην ισοφάριση (31-31), αλλά σύντομα εκείνη του Ματέο βρήκε τον τρόπο να κλείσει το ημίχρονο στο +14.

Όσοι πίστεψαν ότι η Εφές θα επιστρέψει ξανά, διαψεύστηκαν πανηγυρικά. Η διαφορά εκτοξεύθηκε πολλές φορές έως το +23. Να σημειωθεί ότι ο Γουίλ Κλάιμπερν δεν αγωνίστηκε καθόλου στο β’ ημίχρονο.

Η Ρεάλ δέχθηκε ένα 7-0 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως, διαχειρίστηκε το μεγάλο προβάδισμα και απέδειξε ότι δεν είναι τυχαία πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 41-55, 60-80, 80-103