Ζαλγκίρις-Εφές

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές επιβλήθηκε 86-60 της Ζαλγκίρις Κάουνας επί λιθουανικού εδάφους, για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπορεί να προερχόταν από δύο απρόσμενες ήττες στο τουρκικό πρωτάθλημα, όμως, εκτός των συνόρων μετρά πέντε σερί νίκες.

Στο 7-5 βρίσκεται η Εφές, στο 6-6 έπεσε η Ζαλγκίρις, η οποία την προηγούμενη αγωνιστική είχε χάσει εντός έδρας κι από τον Παναθηναϊκό.

Ροντρίγκ Μπομπουά (20π.-7ασ.), Βασίλιε Μίτσιτς (19π.-5ασ.) και Γουίλ Κλάιμπερν (17π.-4ασ.), οδήγησαν την τουρκική ομάδα στη νίκη.

Στον αντίποδα, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Τάιλερ Καβάνο (15π., συν 8ρ.), ενώ ο Εντγκάρας Ουλανόβας συνέβαλε με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Κομβικό στατιστικό για την εμφατική νίκη των φιλοξενούμενων ήταν τα 17/29 στα τρίποντα (58,6%), όταν το αντίστοιχο ποσοστό στα δίποντα έγραψε 53,6% με 15/28 προσπάθειες!

Παράλληλα, η Εφές πήρε 10 περισσότερα ριμπάουντ (39-29) και δεν άφησε να φανεί η διαφορά στα λάθη (είχε 13, έναντι μόλις 6).

Η Ζαλγκίρις, από την πλευρά της, είχε μόλις 4/20 στα τρίποντα και κάτω από 50% στα δίποντα.

Η Εφές δεν βρέθηκε στιγμή πίσω στο σκορ επί δύο 20λεπτα και, μάλιστα, προηγήθηκε με 9 πόντους, όμως, ένα σερί 9-0 της Ζαλγκίρις έγραψε το 33-33 του α’ ημιχρόνου.

Το 9-0 μετατράπηκε σε 13-0 και το σκορ σε 37-33, αλλά κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Επιτυγχάνοντας επιμέρους 4-21, η Εφές πήρε για τα καλά τα ηνία, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή και όλα έγιναν πιο εύκολα.

Οι 30 πόντοι ενεργητικό σε 10 λεπτά φανέρωναν τι μπορεί να πετύχει το συγκρότημα του Αταμάν, που δεν έριξε ρυθμούς.

Αντίθετα, η Εφές ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, πέρασε το φράγμα των 20 πόντων και έκλεισε το ματς στη μέγιστη τιμή (+26).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86