Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα αλλά το σύνολο του  Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έμελλε να βάλει… φρένο στο σερί της με 81-80.

Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να κάνει το 6/6 στη Βαρκελώνη με τον Νίκολα Λαπροβίτολα να… χαλάει το σερί του Δημήρη Ιτούδη, φτάνοντας στην επικράτηση με 81-80.

Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Νίκολα Λαπροβίτολα με 26 πόντους και 5/8 τρίποντα, με τον Νίκολα Κάλινιτς να προσθέτει άλλους 14.

Για τους ηττημένους ο Μότλεϊ πέτυχε 23 πόντους, ωστόσο ήταν μοιραίος στο φινάλε του ματς. Από 11π. είχαν οι Μάρκο Γκούντουριτς και Μελίχ Μαχμούτογλου.

Στους 8 πόντους έμεινε ο Νικ Καλάθης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Παρότι η Φενέρ με πρωταγωνιστή τον Γουίλμπεκιν προηγήθηκε με 0-6 στο ξεκίνημα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”, η Μπαρτσελόνα δεν άργησε να απαντήσει με τον Κάλινιτς να ισοφαρίζει στο 8-8 μετά από 5′ παιχιδιού.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο οι γηπεδούχοι με τον Γιοκουμπάιτις ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +3 (21-19).

Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Καταλανοί ήταν κατά τι καλύτεροι με τον Λαπροβίτολα να ηγείται της προσπάθειας της ομάδας του. Ο Μότλεϊ ήταν εκείνος που είχε βγει μπροστά για το σύνολο του Ιτούδη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την απόσταση ενός τριπόντου (39-36).

Η “κατάρρευση” της Φενέρ ήρθε στην επανάληψη που είδε την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με +12 μετά από 6′ (54-42). Ήταν η σειρά των Κάλινιτς και Τόμπι συνεισφέρουν στο σκοράρισμα, την ώρα που οι Τούρκοι είχαν μόλις 2/15 πίσω από τα 6,75 με ποσοστό 13,3% με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 62-49.

Οι παίκτες του Ιτούδη δεν το έβαλαν κάτω με ένα σερί 8-0 και τον “καυτό” Γκούντουριτς κατάφεραν να μειώσουν στους 7 (67-60). Λίγο αργότερα, με το μομέντουμ να ανήκει στους φιλοξενούμενους η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο χάρη στην ευστοχία του Μαχμούτογλου (78-76) με 1′ να απομένει για το φινάλε.

Ο Κάλινιτς απάντησε για το 81-76 θέτοντας γερές βάσεις για τη νίκη των “Μπλαουγκράνα“, Μαχμούτογλου και Μότλεϊ έφεραν τη Φενέρ σε απόσταση αναπνοής (81-80), ωστόσο ο δεύτερος στην τελευταία επίθεση πήγε για δίποντο και όχι για τρίποντο για το 81-80 με τη Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει την 4η νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.