Μια ακόμα νίκη έβαλε το βράδι της Παρασκευής ο Παναθηναϊκός στο “σακούλι” του, αφού επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Βιλερμπάν με 85-67 στην 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Ασφαλώς δεν έθελξε απόψε η ομάδα του Αταμάν με την εμφάνισή της, αλλά ήταν ένας αγώνας που κερδίζεις και… κανείς δεν θα τον θυμάται σε δύο μέρες, αλλά εάν τυχόν τον χάσεις, θα τον “κουβαλάς” για μια σεζόν!

Με την άμυνά του στο β’ μισό, τις αποφάσεις του Κώστα Σλούκα (124π., 8 ασ. 5 ριμπ.) στο ίδιο διάστημα, το σκορ του Τζέριαν Γκραντ (21π.-ρεκόρ καριέρας) όλο το βράδι και το παιχνίδι με τον Λεσόρ (17π.) ψηλά, οι “πράσινοι”, που φορούσαν μωβ εμφανίσεις, για πρώτη φορά στη σεζόν, έφτασαν στο 18-10 ρεκόρ, σταθερά στην τετράδα με το ίδιο ρεκόρ με τη Μονακό, πριν πάνε την επόμενη εβδομάδα στο Φάληρο για έναν πολύ σπουδαίο, από κάθε άποψη, αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ, είχαν τη δική τους συμβολή σε στιγμές του αγώνα που τους χρειάστηκε η ομάδα τους, σε σημαντικά ή και μικρά στοιχεία, αλλά από αυτά που κάνουν τη διαφορά σε τέτοια βράδια.

Με την αύρα από το γεμάτο ΟΑΚΑ, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν διάθεση στην αρχή του αγώνα, είχαν σωστές επιλογές κι έβρισκαν σκορ.

Αυτό που δεν έκαναν όμως, ήταν η προσπάθεια στην άμυνα.

Σχεδόν εξίσου εύκολα σκόραραν και οι Γάλλοι, που αποδείκνυαν ότι σε αυτό το επίπεδο, την υπεροχή πρέπει να την επιβεβαιώνεις κάθε βράδι, σε κάθε αγώνα, σε κάθε φάση.

Η Βιλερμπάν πήγαινε -σχεδόν- αποκλειστικά στο βάθος της ρακέτας του Παναθηναϊκού, πήρε σουτ από έξω μόνο όταν δεν υπήρχε άλλη επιλογή κι έμεινε κοντά στο σκορ, 20-17 μετά από την Α΄ περίοδο.

Προσπέρασε δε στην αρχή της Β’, με 20-23 χάρη, στον Ζόφρι Λοβέρν κι άρχισε να βάζει δύσκολα στην ελληνική ομάδα με τη συνδρομή του άλλοτε “πράσινου” Ντεσόν Τόμας.

Το rotation δεν έδειξε να βοηθά τον Παναθηναϊκό.

Πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων, που διαρκούσαν για δύο-τρεις φάσεις μπροστά και πίσω, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει ρυθμό.

Ο Λεσόρ και ο Γκριγκόνις έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση ώστε τουλάχιστον η ομάδα του Αταμάν να πάρει το προβάδισμα, να φτάσει στο 38-34 πριν λήξει το ημίχρονο 38-36.

Ήταν προφανές ότι το “καμπανάκι” είχε ηχήσει στα αυτιά των παικτών του Παναθηναϊκού και έπειτα από την ανάπαυλα βγήκαν πιο αποφασισμένοι και ειδικά στον τομέα που μπορεί να κάνει τη διαφορά, δηλαδή στην άμυνα.

Με πιο μεγάλη ένταση σε κάθε κίνηση, ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε την κυκλοφορία της Βιλερμπάν και χωρίς να καταγράψει κάτι ιδιαίτερο επιθετικά άρχισε να χτίζει μια διαφορά με επιθετική αιχμή τον Τζέριαν Γκραντ.

Τα ριμπάουντ της ελληνικής ομάδας ήταν το κυρίαρχο στοιχείο σε αυτό το δεκάλεπτο, κι ακόμα περισσότερο τα επιθετικά, ειδικά με αυτά τα ποσοστά που είχε, διότι του έδωσαν επιπλέον αριθμό κατοχών κι ευκαιρίες.

Έφυγε έτσι στο +9, 52-43 με τρία λεπτά για τα 30′ στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, μέχρι τότε.

Στο γρήγορο 5-0 των Γάλλων, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο σπουδαίες άμυνες και έφτασε πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, 59-48 πριν τελειώσει η περίοδος στο 59-50.

Ο Ντε Κολό ήταν σε καλή βραδιά και κράτησε τους Γάλλους στο παιχνίδι, όσο κι αν ο Παναθηναϊκός βελτίωνε το παιχνίδι του σε όλα τα κομμάτια.

Ο Γκραντ όμως ήταν σε εξαιρετική βραδιά επιθετικά, ο Σλούκας έβαζε λίγο-λίγο το δικό του “λιθαράκι” με πληθωρική παρουσία και ο Παναθηναϊκός πήγε πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, 67-57 από το πιο “εύθραυστο” 61-55.

Λίγο αργότερα εκτόξευσε τη διαφορά στους 15, 74-59 με σωστές αποφάσεις του Σλούκα κι ένα τρίποντο του Ναν, το πρώτο του κι ένα από τα λίγα του Παναθηναϊκού σε μια βραδιά που δεν είχε σκορ από μακριά.

‘Εστω και δίχως να λάμψει ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” το παιχνίδι φτάνοντας και στο +18, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στο φινάλε σε ένα γεμάτο γήπεδο.

Tα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67

Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν: Τιμή στη μνήμη της Ρούξι από τους οπαδούς (video)

Παναθηναϊκός-Βιλερμπάν: Ωδή στο μωβ (video)

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία