Με κορυφαίο παίκτη τον Ταϊρίς Ράις (20π.-6 ασίστ) ο Παναθηναϊκός ίδρωσε, αλλά λύγισε με 96-94 τη μαχητική Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, την Παρασκευή (17/01).

Στην 20ή αγωνιστική της EuroLeague, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ίδρωσε πολύ, αλλά πέτυχε το στόχο της για τη δημιουργία ενός σερί, στα εντός έδρας ματς που θα την εδραιώσουν στην πρώτη εξάδα!

Όπως κι έγινε δηλαδή, διότι πλέον ο Παναθηναϊκός (12-8) ξέφυγε δύο βαθμούς από την έβδομη θέση της βαθμολογίας, όπου βρίσκονται με 10-10, Βαλένθια και Αρμάνι Μιλάνο και διατήρησε την επαφή με τα πιο ψηλά στρώματα, σε μια αγωνιστική που κέρδισαν και οι τρεις ομάδες που ισοβαθμούν στις θέσεις 3-5!

Η νίκη που θα μπορούσε να μην είναι τόσο αγχωτική στο τέλος, ήρθε με τον Παναθηναϊκό να έχει έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό, να έχει πιο πολλά επιθετικά ριμπάουντ, καλό τρίποντο, και την καλή άμυνα όταν χρειάστηκε να προσπεράσει στην τρίτη περίοδο.

Από την αρχή της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ φάνηκε ότι η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε σκοπό να εκμεταλλευτεί αμυντικές αδυναμίες τις οποίες έχει ο Παναθηναϊκός.

Σε αντίθεση με την πλειονότητα των αντιπάλων του, όμως, οι Λιθουανοί χτύπησαν τον Παναθηναϊκό κυρίως μέσα στη ρακέτα. Με πολύ μυαλωμένο και διαβασμένο παιχνίδι, χτυπούσαν ατομικές αδυναμίες, είτε σε θέμα ταχύτητας, είτε σε θέμα ύψους και πήραν σαφές προβάδισμα. Αρχικά με 12-6 μετά από 5/5 σουτ και στη συνέχεια, 24-13 στο 7:24 και 27-18 στο δεκάλεπτο.

Ο απολογισμός για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν απίθανος: 8/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές στην Α’ περίοδο!

Δείτε ένα τρομερό κάρφωμα του Ζακ ΛεΝτέι στην πρώτη περίοδο:

Μολονότι πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, ήταν προφανές ότι η Ζαλγκίρις ερχόταν με αυτοπεποίθηση στα ύψη, αφού πριν από λίγες μέρες νίκησε στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός δεν πήγε άσχημα επιθετικά, μολονότι δεν είχε το σύνηθες παιχνίδι του, αφού η Ζαλγκίρις μάρκαρε με ψηλό παίκτη τον Καλάθη (Ουλανόβας) ώστε να σκέφτεται δεύτερη φορά τη γρήγορη πάσα απέναντι σε πιο μακριά χέρια, από τα συνήθη που βλέπει μπροστά του στη EuroLeague ο κορυφαίος της πασέρ.

Ο Ταϊρίς Ράις έδωσε λύσεις με τους 10 πόντους του στο ημίχρονο, ο Τόμας συνέβαλε ώστε να αυξηθεί η παραγωγικότητα στη β’ περίοδο, κι ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -8, 32-40 στο 40-41 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 49-46 για τη Ζαλγκίρις.

Δείτε μια απίθανη προσπάθεια του Ταϊρίς Ράις που “έσπασε τους αστραγάλους” του Γουόκαμ και πέτυχε το τρίποντο:

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ήταν ήδη με 12 πόντους ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκαβίτσιους με 12 πόντους, ενώ είχε ζεσταθεί και ο Κέι Σι Ρίβερς με 7 πόντους.

Ο Αμερικανός, επίσης άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, πέτυχε δύο γρήγορα τρίποντα στην τρίτη περίοδο για να διατηρήσει σημαντικό προβάδισμα η Ζαλγκίρις με 57-51 μετά από 4:10 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 10-2 επιμέρους σκορ, με τον Ράις να πετυχαίνει τους οκτώ από αυτούς.

Για πρώτη φορά, μάλιστα, στον αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, 61-59, με 3:53 για τα 30:00, από τις βολές του Αμερικανού του πόιντ γκαρντ!

Ο Νικ Καλάθης το ολοκλήρωσε στη λήξη της τρίτης περιόδου, όπου με δική του ασίστ κι ένα καλάθι, έδωσε στον Παναθηναϊκό το μεγαλύτερό του προβάδισμα, 71-66.

Σημαντική συμβολή είχε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που βρίσκεται σε πολύ υψηλό ρυθμό το τελευταίο δίμηνο κι έδωσε λύσεις, κυρίως στην επίθεση.

Δείτε ένα εντυπωσιακό του κάρφωμα στην τρίτη περίοδο:

Τη διαφορά όμως σε αυτήν την περίοδο την έκανε η άμυνα του Παναθηναϊκού, που κράτησε πιο χαμηλά τα ποσοστά των Λιθουανών.

Από εκεί ήρθε και το καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο, αφού με δύο συνεχόμενα καλάθια που ήλθαν στο transition, από καλές άμυνες, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφυγε στους 8 πόντους, 78-70.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντεσόν Τόμας, έδιωξαν κάθε αμφιβολία για την επικράτηση του Παναθηναϊκού, καθώς έκανε το 89-78 με 2:40 για τη λήξη!

H Ζαλγκίρις πλησίασε μέχρι τους 3 (94-91) στα τελευταία δευτερόλεπτα με τα τρίποντα του Λόντεϊλ, και το λάθος του Τόμας, που ‘χασε την μπάλα από τα χέρια του κι έδωσε “γκολ φάουλ” στον Χέις! Μάλιστα ο ίδιος μείωσε στο καλάθι με τρίποντο στα 7 δεύτερα, 96-94.

Οι Λιθουανοί έκλεψαν μάλιστα την μπάλα μετά την επαναφορά του Ράις, όμως ο Παπαπέτρου πρόλαβε στο κέντρο του γηπέδου να παρεμβληθεί στην πορεία της μπάλας και η Ζαλγκίρις δεν εκδήλωσε τελευταία επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94