Με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδι της Πέμπτης στο Βελιγράδι την Παρτιζάν  με 74-69 και έκανε τεράστιο άλμα τετράδας στη EuroLeague, δύο στροφές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Αν κι έχανε με 13 πόντους στο τέλος της Γ’ περιόδου, με κακή εμφάνιση, έκανε μια επική ανατροπή στην τέταρτη (28-10), με κοντό σχήμα, τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (17π., 5 κλεψίματα) να τα κάνει όλα, τον Γουόκαπ (11π. στο β΄μέρος, 7 στο Δ’) να αφυπνίζεται, τον Παπανικολάου (13π.) να είναι καταλυτικός και την ομαδική άμυνα, να κάνει θαύματα σε ένα γήπεδο-“κολαστήριο”.

Στο 20-12 πλέον η ομάδα του Μπαρτζώκα, που αποκτά μεγάλο προβάδισμα για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, στο 14-18 οι Σέρβοι που έμειναν πίσω στο κυνήγι της 10ης θέσης που οδηγεί στα play in!

Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, ο Ολυμπιακός παίζει πρώτα με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι στις 4/4 και κλείνει την κανονική περίοδο εντός έδρας κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στις 12 Απριλίου.

Η δε Παρτιζάν, παίζει στο Βερολίνο με την Άλμπα στις 4/4 και τελειώνει την κανονική περίοδο εντός έδρας, με αντίπαλο τη Βαλένθια στις 12/4.

H εξέλιξη του αγώνα:

Αν κι άρχισε με δύο τρίποντα, ο Ολυμπιακός υστέρησε στην άμυνά του κι επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγχουν το ριμπάουντ και να εκδηλώνουν επιπλέον επιθέσεις.

Η Παρτιζάν πήρε τα 4 από τα πρώτα 5 ριμπάουντ που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Ολυμπιακού και με τον Καμπόκλο πρωταγωνιστή, συν τη συνδρομή του Πάντερ ξέφυγε με 22-13.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με 4-0 το δεκάλεπτο (22-17) και στη συνέχεια “μάζεψε” ακόμα περισσότερο την κατάσταση.

Με τον Ράιτ στο παρκέ, τον Σίκμα να παίζει για πρώτη φορά από την 1η Φεβρουαρίου και με συνολική προσπάθεια, σταμάτησε τη θραύση που έκαναν οι Παρτιζάνοι στο ριμπάουντ και ισοφάρισε 28-28 στο 17′ με πρωταγωνιστές Μόουζες Ράιτ και Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος.

Παράλληλα οδήγησε σε οκτώ λάθη τους Σέρβους σε αυτό το δεκάλεπτο κι έδειχνε έτοιμος να πάρει τα ηνία.

Όμως στο φινάλε του ημιχρόνου έκανε απανωτά λάθη στην επίθεση, ενώ καταλυτική υπήρξε η φάση με δύο φάουλ εις βάρος του, ένα του Λαρεντζάκη στον Πονίτκα και στη συνέχεια αντιαθλητικό του ΜακΚίσικ στον Πολωνό.

Η Παρτιζάν έκανε το 33-29, 40-30 και πήγε με +8 στα αποδυτήρια, 40-32 στο ημίχρονο.

Όμως με την έναρξη της Γ΄περιόδου, επανήλθε το πρόβλημα των ριμπάουντ με εκείνο του Α’, με την υποσημείωση ότι ο Ολυμπιακός είχε την ίδια σύνθεση.

Πάλι ο Καμπόκλο να νικά τον Φαλ, πάλι η θραύση στο ριμπάουντ από όλη την Παρτιζάν που έφτασε στο +14, 52-38 στη μέγιστη τιμή έως τότε, της διαφοράς με 3:33 για τα 30′.

Το ακόμα χειρότερο είναι πώς ο Ολυμπιακός δεν βελτίωσε τη δημιουργία, δεν είχε συνεργασίες, είχε τελειώσει με 4 ασίστ το ημίχρονο κι είχε μόλις μια μετά από σχεδόν επτά λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο.

Η επιλογή του Μπαρτζώκα να παίξει με χαμηλό σχήμα, με τον Παπανικολάου στο “4”, η ταυτόχρονη παρουσία Γουίλιαμς-Γκος με Γουόκαπ, που άρχισε να δίνει πνοή από τη Γ΄περίοδο, κι η πιεστική άμυνα, απέφεραν αποτελέσματα.

Για πρώτη φορά από το 17′, στη Δ’ περίοδο, ο Ολυμπιακός έδειξε πάλι να είναι διεκδικητής της νίκης.

Από το 59-46 στο 30′, μείωσε με 59-58 με 0-12 σερί, κορυφαίο τον Γουίλιαμς- Γκος που ήταν παντού, σε επίθεση άμυνα και τον Γουόκαπ .

Ως επιβράβευση για την αγωνιστική του μετάλλαξη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 64-61 με τον Παπανικολάου στο 36!

Το επιμέρους σκορ των έξι πρώτων λεπτών στην τελική ευθεία, ήταν 18-2 για τους “ερυθρόλευκους”!

Στο πρώτο τους προσπέρασμα σημειωτέον, από το 7-9 μετά από 3:50 στην αρχή του αγώνα!

Έχοντας κολλήσει επιθετικά και βραχυκυκλώσει στην άμυνα του Ολυμπιακού, οι 4 πόντοι του Πάντερ ήρθαν ως “δώρο” στην Παρτιζάν για να προσπεράσει 65-64 με 2:45.

Με 3/4 βολές του Λαρεντζάκη, τους πρώτους του πόντους στον αγώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 69-67 με ένα λεπτό για τη λήξη, πριν ο Καμίνσκι ισοφαρίσει στα 45”.

Όμως ο Φαλ έκανε το 71-69 κι αμέσως μετά με βολές ο Γουίλιαμς-Γκος το 73-69 στα 13” για να σφραγίσει ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-10!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

Mιλουτίνοβ: Στο πλευρό του Ολυμπιακού, ταξίδεψε μόνος του στο Βελιγράδι! (pic)

Παρτιζάν: Χωρίς ΛεΝτέι κόντρα στον Ολυμπιακό

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία