Με άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τις απουσίες και τα εμπόδια που του έβαλε η Βίρτους Μπολόνια το βράδι της Πέμπτης στο sold out ΣΕΦ, όπου πήρε υπερπολύτιμη νίκη με 74-69 για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στον Α’ γύρο (67-69) στην Μπολόνια και υπερτερεί στην ισοβαθμία, αφού έχει ίδιο ρεκόρ με τους Ιταλούς, 17-11, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

O αγώνας της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό ποια ελληνική ομάδα θα ‘χει πιο πολλές πιθανότητες να μπει στην τελική τετράδα και να έχει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του Τόμας Γουόκαπ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ενώ ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ πήρε λίγο χρόνο.

Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 16 πόντους, 12 είχε ο Κάνααν, 11 ο Φαλ, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Πετρούσεβ με 7 πόντους-7 ριμπάουντ.

Ο Σενγκέλια ήταν πρώτος σκόρερ των Ιταλών με 15 πόντους.

Από το -12 (34-46) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε στην 5η σερί νίκη κρατώντας τη Βίρτους στους μόλις 5 πόντους στη Γ’ περίοδο και συνολικ΄λα 23 στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός από την εκκίνηση της αναμέτρησης, όρισαν την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο 20άλεπτο.

Η Βίρτους βρήκε 7 πόντους σε ανοιχτό γήπεδο, προϊόν των λαθών των “ερυθρόλευκων” πήρε προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε διάρκεια.

Γιατί άρχισε να χτίζει αυτοπεποίθηση με το αρχικό της προβάδισμα, δεν έκανε τα ίδια λάθη, γύρισε καλά την μπάλα κι είχε ισορροπία στο σκορ εντός και εκτός ρακέτας.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (21-22) με τους 9 πόντους του Αϊζάια Κάνααν στην Α’ περίοδο, όμως ο πάγκος δεν του πρόσφερε τις έξτρα λύσεις.

Ο Μόουζες Ράιτ πρόλαβε να παίξει μόλις ένα δίλεπτο πριν χρεωθεί με 2 φάουλ και μόνο ο Κώστας Παπανικολάου έδινε λύσεις. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας μάλιστα στο milestone των 2.500 πόντων στην καριέρα του στη διοργάνωση.

Αλλά δεν αρκούσε. Η Μπολόνια έπαιξε καλή άμυνα, ο Σενγκέλια, βρήκε ρυθμό στο β’ δεκάλεπτο (7π.) και με πλουραλισμό, η ομάδα του Μπάνκι προηγήθηκε έως και 12 πόντους, 46-34 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (46-37).

Στην ανάπαυλα ο προπονητής του Ολυμπιακού ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν όσο το δυνατόν πιο δυνατά στην άμυνα δίχως να σκέφτονται το προσωπικό κόστος στο φάουλ, κι αρκεί να το κάνουν “χαμηλά” και να μη στέλνουν σε βολές την Μπολόνια.

Οι παίκτες του βρήκαν με “το μαχαίρι στα δόντια” κι έκαναν 13-0, που με το τελευταίο τρίποντο από το Α’ μέρος, συνέθεσε 16-0 σερί για την ελληνική ομάδα!

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 50-46 με τη Βίρτους να έχει στα πρώτα 5:28 της Γ’ περιόδου 0/10 σουτ και 3 λάθη! Οι βολές του Χάκετ της έδωσαν τους πρώτους της πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και το πρώτο της καλάθι ήλθε μόλις 35 δεύτερα πριν εκπνεύσουν τα 30” κι αφού χρειάστηκε replay για να επικυρωθεί, από τα χέρια του Σενγκέλια.

Ο Ολυμπιακός κράτησε στη Γ’ περίοδο την ιταλική ομάδα στους 5 πόντους από 3/3 βολές, 1/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα!

Ο Φαλ και η ποιοτική παρουσία του Γουίλιαμς-Γκος, του έδωσαν σκορ.

Αν δεν έστελνε στο σίδερο 5 από τις 9 βολές του κι έμπαινε και κάνα σουτ περισσότερο η διαφορά θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη από το +6, του 57-51 με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ, 20-5!

Αν κι άποντος για 30 λεπτά, ο Μόουζες Ράιτ πήρε μπάλες για να δώσει εκτός από ανάσες στον Φαλ, πολύτιμες λύσεις. Με 4 σερί πόντους του, ο Ολυμπιακός έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά έως τότε, με το 61-53 και 7:41 στο ρολόι.

O Μπάνκι χαμήλωσε πολύ το σχήμα στο τελευταίο εξάλεπτο, κι ήταν ο τρόπος να βρει επιθετικά δυο-τρεις ανάσες η ομάδα του. Ο Αμπάς της έδωσε πνοή κι από το -11 (68-57) η Βίρτους μείωσε στα 2:39 σε 68-62 και με ένα λάθος του ΜακΚίσικ στους 5, 69-64 με 62 δευτερόλεπτα.

Ο Γουίλιαμς Γκος χτύπησε την κατάλληλη στιγμή από μέση απόσταση για το 71-64 στα 46”, ο Παιόλα απάντησε με το πρώτο τρίποντο των Ιταλών στο β’ μέρος για το 71-67 στα 36” για να δώσει οσμή ντέρμπι στο φινάλε!

Με ιδανική επίθεση, η ..οσμή απομακρύνθηκε από καλή κυκλοφορία και ελεύθερο τρίποντο του Άλεκ Πίτερς για το +7, 74-67 στα 16” με τον Ολυμπιακό πλέον να έχει προφυλάξει και τη διαφορά, αφού είχε χάσει με 2 πόντους στην Ιταλία.

Ο Λούντμπεργκ, μείωσε στο τελικό 74-69 με 2,7 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69