Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία δύσκολη νίκη στην έδρα της Καρσίγιακα με 67-62 και έκανε το 2-1 στη σειρά τους στα playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος.

Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, η Καρσίγιακα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (29-23) και η Φενέρμπαχτσε έδειχνε να είναι ακόμα επηρεασμένη από την προηγούμενη ήττα.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ αντέδρασε και μετέτρεψε το εις βάρος της 29-23 σε 42-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να αναλαμβάνει το… βάρος της επίθεσης (18 π.) και τον Νάντο Ντε Κολό να τον ακολουθεί (16 π., 5 ασ.) η Φενέρ έφτασε στην τελική επικράτηση με 67-62.

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μόργκαν με 15 πόντους, ενώ ο Τέιλορ συμπλήρωσε άλλους 13.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 στη σειρά τους με την Καρσίγιακα και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 29-23, 42-47, 62-67