Ζωντανό στη μάχη πρόκρισης στο Final-4 του Basketball Champions League έμεινε την Τετάρτη το Περιστέρι που με εντυπωσιακή εμφάνιση, νίκησε με 90-62 τη Βόννη και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των Playoffs.

Η πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου θα κριθεί την επόμενη Τρίτη (16/4, 21:00) στη Βόννη που έχει και το πλεονέκτημα της έδρας.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν κυρίαρχη στο κατάμεστο “Ανδρέας Παπανδρέου”, ήταν σταθερά σε διψήφια διαφορά από τη β’ περίοδο κι έπειτα και στο τέλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου!

O Tζο Ράγκλαντ είχε 21 πόντους -9 ασίστ, ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ 17 πόντους, όσους και ο Τρέβορ Τόμπσον, ενώ ο Ζερμέιν Λοβ είχε άλλους 15 πόντους για την ελληνική ομάδα, απέναντι στην κάτοχο του τίτλου -αλλά εντελώς διαφορετική από πέρυσι-Βόννη.

Ο Τζο Ράγκλαντ έδωσε το σύνθημα κι έβαλε “το τρένο” του Περιστερίου “στις ράγες”.

Σκοράροντας και πασάροντας το “μυαλό” της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη την ώθησε σε 10-0 σερί με το οποίο προηγήθηκε 17-9, πριν μειώσει η Βόννη στο 19-14 του δεκαλέπτου.

Όμως η ελληνική ομάδα είχε τρομερή ενέργεια, ο κόσμος τής την πρόσφερε με τη στήριξή του κι οι παίκτες “πετούσαν” στο παρκέ.

Μήτρου-Λονγκ, Ζερμέιν Λοβ, πήραν τη “σκυτάλη” από τον Ράγκλαντ στη β’περίοδο, ενώ κι οι ψηλοί έκαναν καλή δουλειά, σε όλα τα κομμάτια.

Το Περιστέρι πήρε 8 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μισό, ο Κένεντι φορτώθηκε με τρία φάουλ και η διαφορά άγγιξε το double score, 31-16 με 6:10 για το ημίχρονο.

Η Βόννη έβγαλε αντίδραση, Παπέ και Κέρκγουντ της έδωσαν λίγες ανάσες για να μειώσει στο 46-34 του ημιχρόνου.

Όμως η ελληνική ομάδα βρισκόταν σε πολύ καλή βραδιά, οι παίκτες έπαιζαν μυαλωμένο και με σωστές επιλογές, και μολονότι είχε πρωταγωνιστές κυρίως τους Αμερικανούς γκαρντ, έβρισκε πολύ σκορ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Συντήρησε έτσι τη διαφορά για να τη φτάσει στο +21, 67-46 ένα λεπτό πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Τρέβορ Τόμπσον πέτυχε συνεχόμενους πόντους στην τελευταία περίοδο, “απαντώντας” σε μια προσπάθεια των Γερμανών να μειώσουν, για να κάνει το 76-58 και τους ¨κόψει το βήχα”.

Αυτό ήταν και το τελειωτικό “χτύπημα”, με το Περιστέρι να φτάνει στο +28, 90-62 στο τέλος, δίνοντας θριαμβευτικό “χρώμα” στην ισοφάριση της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-34, 69-48, 90-62