Τον σημεντικότερο φετινό του αγώνα στο EuroCup δίνει απόψε (6/3, 19:00, Novasports Prime) ο Άρης Midea που αντιμετωπίζει σε μονό νοκ-άουτ αγώνα την Προμετέι, στη Ρίγα της Λετονίας, στη Α’ φάση των playoffs.

Έχοντας μια απόλυτα επιτυχημένη πορεία στην κανονική περίοδο, στην πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από αρκετά χρόνια, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντιμετωπίζει μια ακόμα πρόκληση απέναντι στην ουκρανική Προμετέι.

Πρόκειται για μια χαρισματική ομάδα στην επίθεση που είχε μέσο όρο 88,8 πόντων στην κανονική περίοδο κι ο οποίος έφτασε στον β’ γύρο, στους 93,4!

Από την άλλη όμως, δέχεται 87,4 πόντους ανά αγώνα και ο Άρης, είναι η καλύτερη άμυνα φέτος του EuroCup με 75,1!

Χωρίς τον Ρομπέρτο Γκάλινατ και αμφίβολο τον Δημήτρη Κατσίβελη, η ελληνική ομάδα θα προσπαθήσει να ελέγξει τον ρυθμό, να μην δώσει χώρο και τρεξίματα στην ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ και να διεκδικήσει τις πιθανότητες που της αναλογούν.

Οι Ουκρανοί είχαν 10-8 ρεκόρ στην κανονική περίοδο (7-2 εντός έδρας) και τερμάτισαν 4οι στον όμιλό τους, ενώ ο Άρης με 9-9, ήταν 5ος στον δικό του.

Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη γαλλική Μπουργκ.

Ο Τσέχος σέντερ, Όντρεϊ Μπάλβιν, τον οποίο είχε ο Γκίνζμπουργκ τα προηγούμενα χρόνια στην επιτυχημένη Εθνική Τσεχίας, είναι ο πρώτος της Προμετέι σε αξιολόγηση στη σεζόν με 19,4 μονάδες ανά αγώνα.

Ο Αμερικανός Ρόναλντ Μαρτς είναι πρώτος της σκόρερ με 13,3 πόντους, αλλά πρόκειται για μια ομάδα που τελείωσε την κανονική περίοδο με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο μέσο όρο πόντων και οι πέντε εξ αυτών είναι ενεργοί.

Η Προμετέι ήταν η κορυφαία ομάδα της κανονικής περιόδου του EuroCup στα ριμπάουντ, με 38,8 ανά αγώνα και δεύτερη καλύτερη στις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες, αμυντικών και επιθετικών ριμπάουντ, ενώ ήταν η καλύτερη και στα blocks με 3,6.

Στα μειονεκτήματά της, το 67,6% στις βολές που ήταν το χειρότερο ποσοστό μεταξύ όλων των ομάδων που συμμετείχαν στην κανονική περίοδο.

Δείτε με ένα κλικ, τη στατιστική σύγκριση των δύο ομάδων καθώς και τους κορυφαίους ανά κατηγορία της κάθε ομάδας:

Ο Άρης θα έχει και τη συμπαράσταση αρκετών φιλάθλων του στη Λετονία.

Ο αγώνας μεταδίδεται από το Novasports Prime, ενώ διαιτητές είναι ο Ισπανός Χουάν Κάρλος Γκαρσία, ο Ισραηλινός Αμίτ Μπαλάκ και ο Σέρβος Ούρος Ομπρκνέζεβιτς.

Απόψε διεξάγονται και άλλοι δύο αγώνες των playoffs, ενώ την αρχή έκαναν χθες, Ουλμ-Μπανταλόνα με τους Καταλανούς να επικραστούν 88-79 στη Γερμανία και να προκρίνονται στους “8”.

Το πρόγραμμα:

19:00, Προμετέι- Άρης, Novasports Prime

20:00, Λόντον Λάιονς-Άνκαρα, Novasports Start

22:00, Γκραν Κανάρια-Μπεσίκτας, Novasports Prime

Στους “8” η Μπανταλόνα, 88-79 την Ουλμ

Άρης: Καστρίτης και Μποχωρίδης για τον “τελικό” με την Προμετέι

Άρης: Ατμόσφαιρα “Παλέ” στην πτήση για Ρίγα! (video)

Άρης: Αμφίβολος ο Κατσίβελης αλλά ταξιδεύει στη Ρίγα

Αντίπαλοι ελληνικών ομάδων: Νίκη για Μούρθια, ήττες για Χάποελ Χολόν και Προμετέι

EuroCup 2023-24: Το πανόραμα της σεζόν