Στόχος του Παναθηναϊκού απέναντι στη Ρεάλ, στη Μαδρίτη την Τετάρτη (1/2, 21:45) είναι να “πολεμήσει” όπως τόνισε πριν από την αναχώρηση της αποστολής ο προπονητής του, Ντέγιαν Ράντονιτς.

Οι “πράσινοι” αναχώρησαν το πρωί της Τρίτης για την Ισπανία, όπου αύριο θα παίξουν με τη Ρεάλ στην 22η αγωνιστική της EuroLeague, ενώ την Παρασκευή (3/2, 21:30) παίζουν στη Βιτόρια με την Μπασκόνια.

Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Πονίτκα, Μπαντζούκας, Μποχωρίδης.

O Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε για τον αγώνα με τη Ρεάλ, λίγο πριν αναχωρήσει η αποστολή του Παναθηναϊκού:

“Θα είναι σίγουρα ένα πολύ σκληρό παιχνίδι.

Η Ρεάλ είναι μια εξαιρετική ομάδα, μία από τις καλύτερες στην Ευρωλίγκα. Διαθέτει πολλούς ιδιαίτερα ποιοτικούς παίκτες και βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αυτήν την περίοδο.

Σε αυτό τον τον αγώνα χρειάζεται να βγάλουμε στο παρκέ την ίδια ενέργεια  που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ζαλγκίρις και να παίξουμε καλή άμυνα απέναντι σε μια απίστευτα ταλαντούχα ομάδα επιθετικά.

Πρέπει να πάμε εκεί να παίξουμε με ενέργεια, να είμαστε συγκεντρωμένοι και να πολεμήσουμε για 40 λεπτά. Η κατάστασή μας δεν είναι καλή διότι ακόμη αντιμετωπίζουμε αρκετά προβλήματα τραυματισμών.

Όπως είπα και πριν δύο ημέρες ο Ποντίτκα είναι ακόμα εκτός προπονήσεων ενώ ο Μαντζούκας και ο Μποχωρίδης ίσως αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσουν προπονήσεις. Με τους διαθέσιμους παίκτες πάμε στη Μαδρίτη για να τα δώσουμε όλα”.

Σχετικά με στοιχεία που θα ήθελε να ξαναδεί από το τελευταίο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, o Μαυροβούνιος τεχνικός απάντησε:

“Νομίζω πως θα πρέπει να κρατήσουμε την προσέγγιση που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτήν την ενέργεια και τη μαχητικότητα που δείξαμε στο γήπεδο. Παίξαμε την καλύτερή μας άμυνα για φέτος και θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι”.