O τρομερός Ολυμπιακός συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε με 93-73 και στην κατάμεστη “Ulker Sport Arena”, για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη των “ερυθρολεύκων” στη διοργάνωση και με ρεκόρ 15-7 παραμένουν στην κορυφή, ενώ η Φενέρ γνώρισε δεύτερη σερί ήττα και έπεσε στο 13-9.

Χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Άλεκ Πίτερς, η ΟΜΑΔΑΡΑ του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο άκρες του παρκέ και σούταρε 17/29 τρίποντα, φτάνοντας άνετα στο “διπλό”.

Ο Ολυμπιακός είχε τέσσερις παίκτες σε εξαιρετική βραδιά, τους Αϊζάια Κάνααν (20π. με 6/9 τρίποντα), Κώστα Παπανικολάου (21π.), Τόμας Γουόκαπ (12π., 7ασ., 5ρ.) και Σάσα Βεζένκοφ (12π., 12ρ.).

Ο ΜακΚίσικ πρόσθεσε 12 πόντους και ο Λαρεντζάκης είχε 11.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρατάχθηκε χωρίς τους Νεμάνια Μπιέλιτσα, Τόνιε Τζεκίρι, Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, Ισμέτ Ακπινάρ και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό, όπως και στο ματς στο ΣΕΦ (94-67).

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς (24π.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Μελίχ Μαχμούτογλου (14), Ντέβιν Μπούκερ (10), Κώστας Αντετοκούνμπο (10π., 7ρ.).

Ο Νικ Καλάθης (4ρ., 4ασ., 3 λάθη) βρέθηκε σε κακή βραδιά μένοντας άποντος.

Ο επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού είναι εντός έδρας με την Εφές την Παρασκευή (3/2, 21:00), ματς για το οποίο οι “ερυθρόλευκοι” ανακοίνωσαν σήμερα sold out.

Παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-8 και με 2-11 στο ξεκίνημα, αφού η Φενέρ πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από 4,5 λεπτά αγώνα.

Ο Φαλ χρεώθηκε με 2ο φάουλ στο 6ο λεπτό, όμως οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με 14 πόντους (10-24) μετά από ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο!

Με τον φορμαρισμένο ΜακΚίσικ να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ και τον Λαρεντζάκη να φτάνει τους 11 πόντους, ο… διαστημικός Ολυμπιακός έφτασε στο +30 (16-46 στο 17′) φτάνοντας τα 9/12 τρίποντα!

Ο εκνευρισμένος Ιτούδης δέχτηκε μία τεχνική ποινή, ενώ ο Γουίλμπεκιν δύο και αποβλήθηκε όντας έξαλλος με τους διαιτητές!

Η Φενέρ κατάφερε να μειώσει στους 21 (30-51) στο τέλος του ημιχρόνου, διατηρώντας κάποιες… ελάχιστες ελπίδες για μια επική ανατροπή στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

Με τον Κάνααν να έχει πάρει… φωτιά και τον Παπανικολάου να ηγείται σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 29 πόντους (46-75 στο 29′).

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με ένα επιμέρους 15-2 το τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε σε 66-79, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93.