Η Ρεάλ ισοπέδωσε (99-75) και την Άλμπα Βερολίνου με τον Μάριο Χεζόνια να είναι εντυπωσιακός και διατήρησε το αήττητο (9/9) στην Euroleague για την 10η αγωνιστική (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) της διοργάνωσης!

Η «βασίλισσα» είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κροάτη φόργουορντ που πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και 26 συνολικά με 10/13 σουτ! Ο Φακούντο Καμπάσο μοίρασε 13 ασίστ κι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ άλλες 10, με τη Ρεάλ να τελειώνει τον αγώνα με 32 ασίστ!

Η Άλμπα έχει ρεκόρ 1-8 με τον Γιοχάνες Τίμαν να είναι αυτός που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος αλλά δεν αρκούσε για να αποτρέψει την άνετη επικράτηση των Μαδριλένων.

Ο Στέρλινγκ Μπράουν δεν αγωνίστηκε και ο Ίσραελ Γκονζάλεθ προσπαθούσε να βρει μια ισορροπία στην ομάδα του απέναντι σ’ έναν πανίσχυρο αντίπαλο.

Μπορεί τόσο στο πρώτο 10λεπτο (27-17), όσο και στο ημίχρονο (44-33) οι Ισπανοί να κυριάρχησαν, όμως οι Γερμανοί έδειχναν με τον Τίμαν να κρατάνε μια ισορροπία. Όταν επήλθε η κόπωση στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ πάτησε… γκάζι (67-51 στο 30’) και μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο.

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ήταν ο Μάριο Χεζόνια με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ταβάρες είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Γιοχάνες Τίμαν με 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πατέρνικο, Πιτσίλκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75.