Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης, έστω και πολύ δύσκολα, άφησε πίσω της το αρνητικό σερί, επικράτησε 92-88 της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση και έγινε το αφεντικό στη μάχη για τη 2η θέση.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μετρούσε τέσσερις διαδοχικές ήττες στη EuroLeague και ξαφνικά βρέθηκε στο -7 σε αγώνα που ήλεγχε για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όμως, στο τέλος της κανονικής διάρκειας έβγαλε χαρακτήρα, έστειλε το ματς στην παράταση, νίκησε και τώρα υπερισχύει των Ιταλών σε περίπτωση ισοβαθμίας (τωρινό ρεκόρ: 17-6 έναντι 16-7).

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ πάτησε το γκάζι μετά το πεντάλεπτο, μετατρέποντας το 11-9 σε 21-12 με οδηγό τον Γκάμπριελ Ντεκ των 8 πόντων.

Στο +9 έκλεισε η πρώτη περίοδος, αλλά οι γηπεδούχοι δεν επανήλθαν εξίσου ζεστοί για τη δεύτερη, εν αντιθέσει με τη Μιλάνο.

Η ιταλική ομάδα προσπέρασε στα 04:48 με τρίποντο του Ντάβιντε Αλβίτι, η Ρεάλ αντέδρασε, όμως το τρίποντο του Τρόι Ντάνιελς στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου έφερε την απόλυτη ισορροπία.

Γεμάτη ανατροπές ήταν η τρίτη περίοδος, το τέλος της οποίας δεν είχε κάποιον σε θέση οδηγού, με αποτέλεσμα το ματς να παραμένει στην κόψη του ξυραφιού.

Τις ίδιες συγκινήσεις επεφύλασσε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να εκτοξεύει τη διαφορά στο +7 για πρώτη φορά (στα 02:54) και να γίνεται φαβορί για τη νίκη.

Η Ρεάλ, όμως, έδειξε χαρακτήρα. Απάντησε με σερί 7-0, ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ στα 51”.

Στο τέλος, ο Νικολό Μέλι έκλεψε από τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε και ο Μάλκολμ Ντιλέινι επιχείρησε να γίνει ήρωας της τελευταίας στιγμής για τη Μιλάνο, όμως δεν τα κατάφερε.

Στην παράταση, η Ρεάλ άρχισε με σερί 7-0 που ανακόπηκε χάρη σε βολές του Ντίνου Μήτογλου, προτού ο σπουδαίος σήμερα Γιουλ απαντήσει για το 90-83.

Ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Ντέβον Χολ μείωσε με τρίποντο στα 76”, ο Γιουλ δεν αποκρίθηκε με το ίδιο νόμισμα και ο Μήτογλου ψαλίδισε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (90-88 στα 37”).

Ακολούθησε νέο χαμένο σουτ (δίποντο) του Γιουλ και ο Αλβίτι φλέρταρε με την ισοφάριση, ωστόσο δεν βρήκε στόχο στα 11” και το 90-88 παρέμεινε.

Από τη στιγμή που ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος ευστόχησε σε 2 βολές στη συνέχεια (92-88 με 6” να απομένουν), η ιταλική ομάδα δεν θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση.

Ο Γιουλ έβαλε 20 πόντους με 5/7 δίποντα, ο Γιαμπουσέλε 16 με 4/6 τρίποντα, ο Ντεκ 15 με 6/6 δίποντα (συν 6 ριμπάουντ) και ο Γουίλιαμς-Γκος 12 (συν τις βολές στο τέλος που έκριναν το ματς).

Στον αντίποδα, η Μιλάνο ανέδειξε MVP τον Μέλι των 18 πόντων και των 8 ριμπάουντ, ο Ντάνιελ είχε 10 πόντους (με 3/4 τρίποντα), ο Κάιλ Χάινς 8π. και ο Ντίνος Μήτογλου άλλους 6π. (συν 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81, 92-88 παρ.