Γιαμπουσέλε

Στο rematch του περσινού τελικού της EuroLeague, η Ρεάλ Μαδρίτης (4-3) πήρε μια μίνι εκδίκηση από την Εφές (2-5), επικρατώντας με 94-85 στο Wizink Center.

Η ομάδα του Τσους Ματέο στερήθηκε των υπηρεσιών των Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Φαμπιέν Κοσέρ, Ρούντι Φερνάντεθ, Άντονι Ράντολφ και Κάρλος Αλοθέν, όμως πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στη διοργάνωση μετά το “διπλό” στο Μιλάνο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άνταμ Χάνγκα (11π., 6ασ., 4ρ.), ενώ πού καλοί ήταν και οι Πουαριέ (13π., 5ρ.), Ντεκ (13π.), Γιαμπουσέλε (11π. σε 15′ αφού ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και αποχώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο) και Γιουλ (10π., 5ασ.).

Ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε ούτε απόψε στη διάθεσή του τον Σέιν Λάρκιν, ενώ ο Ρόντρίγκ Μπομπουά (2π. με 1/5 σουτ) δεν ήταν 100% έτοιμος, με αποτέλεσμα η Εφές να γνωρίσει τρίτη σερί ήττα στη EuroLeague!

Ο Γουίλ Κλάιμπερν (25π., 9ρ.) ήταν ο κορυφαίος της Εφές, όμως φορτώθηκε με 3 φάουλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζίζιτς (17π., 7ρ.), Μίτσιτς (15π., 8ασ.) και Αϊζάια Τέιλορ (13π.).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η “Βασίλισσα” είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 12 πόντων (35-23 στο 13′), με τους δύο Γάλλους Γιαμπουσέλε και Πουαριέ να κάνουν πάρτι στη ρακέτα της back-to-back πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ, σχεδόν από το κέντρο, που διαμόρφωσε το 54-43!

Ο Γιαμπουσέλε αποχώρησε στο τέλος της τρίτης περιόδου με πρόβλημα στο γόνατο, ενώ ο “καυτός” Κλάιμπερν κρατούσε μόνος του στο παιχνίδι την Εφές που μετέτρεψε το 66-51 σε 66-61 με ένα σερί 0-10!

Η Ρεάλ βρήκε περισσότερους πρωταγωνιστές στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με το τελικό 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 54-43, 69-63, 94-85.