Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε μια ιστορική νίκη στη Μαδρίτη, την Παρασκευή, με 97-88 επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Αν κι αδιάφοροι βαθμολογικά (14-14), όγδοοι στην κατάταξη που θα τους στείλει στη Βαρκελώνη με την πρώτη, Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, έκαναν τη ζημιά στη Ρεάλ που ήθελε τη νίκη για τη 2η θέση, αλλά τερμάτισε 4η με 18-10!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 13/22 τρίποντα, προηγήθηκε 52-34 κι έφτασε στο +20, 61-41!

Όμως οι Γερμανοί δεν τα παρατάνε ποτέ!

Επέστρεψαν, με ρεσιτάλ ομαδικότητας εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των Ισπανών στην άμυνα και πέτυχαν 63 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Ειδικά στην τελευταία περίοδο, μπήκαν με -16 (75-59) έκαναν 38-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έδειξαν ότι άξιζαν να βρίσκονται στα playoffs!

Ο Όγκνιεν Γιάραμαζ πέτυχε 19 πόντους, ο ΝτεΣόν Τόμας 16 κι ο Ζαν Μαρκ Σίσκο 13 για την Μπάγερν.

Από 12 πόντους για τη Ρεάλ είχαν Γιουλ, Ντεκ, Γιαμπουσέλε, Κοσέρ, μόνο που η Ρεάλ, εκτός από το γεγονός ότι ήταν τραγική στην άμυνά της, είχε μόλις 9/19 δίποντα και περίμενε να βγάλει τη βραδιά μόνο από τα 6,75μ., από όπου τελείωσε με 18/36!

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει στα playoffs, με πλεονέκτημα έδρας, απέναντι σε έναν εκ των Εφές-Μακάμπι.

Εάν οι Ισραηλινοί νικήσουν την Τετάρτη (13/4) τη Φενέρμπαχτσε, θα είναι αντίπαλοί της, εάν χάσουν, τότε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο θα παίξει με την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 52-34, 75-59, 88-97