Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός (12-9) ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο στο “WiZink Center” (24-38) όμως δεν άντεξε και υπέκυψε με 75-67 στις ορέξεις της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης (19-3).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έχει μπει καλά στο 2022 και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη EuroLeague από ΦενέρμπαχτσεΜακάμπι Τελ Αβίβ, Ερυθρό Αστέρα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Το κακό αυτό σερί έφερε τον Ολυμπιακό στο 12-9 και στην έκτη θέση της EuroLeague, ενώ η “Βασίλισσα” συνεχίζει σταθερά στην κορυφή με το εντυπωασιακό 19-3.

Ο Ολυμπιακός έχασε και τη διαφορά, αφού είχε νικήσει με 74-68 στο ΣΕΦ, αλλά το ζητούμενο πλέον είναι οι νίκες.

Θετικά νέα για τον Ολυμπιακό αποτελούν οι ήττες των ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ούνικς Καζάν.

Ο Ολυμπιακός θα παραμείνει στην Ισπανία, διότι την Παρασκευή (4/2, 21:30) θα φιλοξενηθεί από την Μπασκόνια σε ένα must win παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και εκνεύρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ στην επίθεση έβρισκε λύσεις με τους Βεζένκοφ και Σλούκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-15, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (20-36, 22-38), πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 24-38.

Η πρωτοπόρος της EuroLeague ολοκλήρωσε το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας 4/13 δίποντα και 4/20 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 12/21 δίποντα και 3/12 τρίποντα.

Με τον Τόμας Ερτέλ να παίρνει… φωτιά και να φτάνει τους 19 πόντους (5/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), η Ρεάλ έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 26-13 μείωσε στον πόντο (50-51 στο 30′).

Η “Βασίλισσα” σκόραρε 24 πόντους σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και έβαλε 26 στην τρίτη περίοδο!

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, όμως η Ρεάλ είχε την ψυχολογία με το μέρος της στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, για το 55-51 και το πρώτο της προβάδισμα μετά το 7-6!

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 0-6 (55-57) με 6 πόντους του Βεζένκοφ, όμως η Ρεάλ ξαναπέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ με ένα νέο σερί 7-0 (62-57 στο 35′).

Άμεση αντίδραση και νέο προσπέρασμα των “ερυθρολεύκων” (62-63 στα 3’47”), με τους γηπεδούχους να εκνευρίζονται και να δέχονται τεχνικές ποινές (Γιουλ, Πουαριέ) και τον Γάλλο σέντερ να αποχωρεί με ένα σπασμένο δόντι!

Τελικά οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον ΜακΚίσικ για το φάουλ στον Πουαριέ, επηρεαζόμενοι από τις διαμαρτυρίες των παικτών της Ρεάλ, του Λάσο και των οπαδών των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο ισόπαλες (65-65), ο Φαλ αστόχησε σε κάρφωμα, όμως ο Ταβάρες κάρφωσε με επιτυχία (67-65 στα 2’17”).

Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και ο Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε την… ταφόπλακα στα όνειρα του Ολυμπιακού για διπλό, με τρίποντο στα 47” (70-65). Το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Ρεάλ το έβαλε ο Γιουλ με νέο τρίποντο (73-65). Τελικό σκορ 75-67.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ερτέλ (20π.), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ταβάρες (11π., 9ρ.) και Γιαμπουσέλε (11π., 9ρ.).

Για τον Ολυμπιακό, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Βεζένκοφ (16π., 6ρ.), Ντόρσεϊ (13π.) και Σλούκας (12π., 6ασ.).

Τα ριμπάουντ ήταν 42-27 υπέρ της Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67