Ρεάλ Ρούντι

Με κορυφαίους τους Ρούντι Φερνάντεθ και Βενσάν Πουαριέ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 70-58 της Βιλερμπάν για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, έπειτα από το κακό φεγγάρι, χτίζει σερί νικών και παραμένει επί ίσοις όροις με την Μπαρτσελόνα στη διεκδίκηση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια.

Για να έρθει, βέβαια, η νίκη επί της αξιόμαχης Βιλερμπάν χρειάστηκε το πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο και η σπουδαία απόδοση του Φερνάντεθ.

Η γαλλική ομάδα πόνταρε στη σκληρή άμυνα για να πάρει ό,τι περισσότερο μπορούσε απ’ αυτό το παιχνίδι και η αλήθεια είναι ότι δικαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό (μόλις 51 πόντους σε τρία δεκάλεπτα η Ρεάλ).

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να “επενδύσουν” στην άμυνα, περιορίζοντας στους 11 πόντους τους φιλοξενούμενους και κλειδώνοντας τη νίκη.

Ο Φερνάντεθ ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Βενσάν Πουαριέ είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε συνέβαλε με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα, ο Κρις Τζόουνς είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 51-47, 70-58