Η Ρεάλ Μαδρίτης (10-5) νίκησε άνετα τη Βιλερμπάν (6-9) με 92-73 στο Wizink Center, για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Η “Βασίλισσα” επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας και προσπέρασε τον Ολυμπιακό, ενώ η Βιλερμπάν επέστρεψε στις ήττες μετά από τρεις σερί νίκες στη EuroLeague.

Η Ρεάλ παρατάχθηκε χωρίς τους Άνταμ Χάνγκα, Άντονι Ράντολφ, Κάρλος Αλοθέν και Φαμπιέν Κοσέρ, όμως έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της “Βασίλισσας” ήταν ο κυρίαρχος Βενσάν Πουαριέ (19π., 6ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ντζάναν Μούσα (15π.), Γκάμπριελ Ντεκ (10π.), Σέρχιο Γιουλ (10π.).

Από την πλευρά της Βιλερμπάν διασώθηκαν οι Αμίν Νουά (17π., 7ρ.), Άλεξ Τάιους (14π.) και Νάντο Ντε Κολό (13π., 6ρ.).

Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 0-2, αλλά από εκεί και πέρα η Ρεάλ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +17, 42-25 στο 17′, με τους Μούσα και Ντεκ να οδηγούν την ομάδα του Τσους Ματέο.

Η Ρεάλ διατήρησε μια διψήφια διαφορά και στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο την “εκτόξευσε” στο +23 (88-65 στο 37′) με τον Πουαριέ να κυριαρχεί και “καθάρισε” τον αγώνα χωρίς να κινδυνεύσει.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 45-34, 70-59, 92-73