Με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει εμφάνιση καριέρας και απίθανο Β’ μέρος, ο Ολυμπιακός άγγιξε την επική ανατροπή επί της Ρεάλ Μαδρίτης  αλλά ηττήθηκε με 90-85, ενώ έχανε έως και 24 πόντους!

Χάνοντας 50-26 λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος (52-30) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμοιαζε στο πρώτο μισό σαν τους… Χριστιανούς στο Κολοσσαίο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, άγγιξε το τέλειο παρά τις απουσίες της και απείλησε τη Ρεάλ με την πρώτη εντός έδρας ήττα της στη σεζόν!

Έκανε 55-38 επιμέρους σκορ κι έδειξε το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένος, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια, σε μια σεζόν που τόσα του έχουν πάει ανάποδα!

Με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος εκτός 12άδας, κι απόντες επίσης τους δύο “πύργους” του, Μουστάφα Φαλ, Νίκολα Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός γνώριζε ότι η μάχη θα ήταν άνιση, διότι και η Ρεάλ είχε τις απουσίες της, (Ταβάρες, Γιουλ, Γιαμπουσέλε) αλλά όχι συγκεντρωμένες σε μια θέση, όπως του Ολυμπιακού που ‘χει ξεμείνει από σέντερ.

Κι όμως το πάλεψε, το γύρισε, ο Παπανικολάου πέτυχε 23 από τους 25 πόντους του στο Β’ μέρος κι αν υπήρχε κανένα λεπτό ακόμα στο ρολόι, όλα θα μπορούσαν να γίνουν.

Για την οικονομία της διοργάνωσης η ήττα δεν σημαίνει κάτι, εκεί όπου όλοι φέτος χάνουν, αφού η Ρεάλ έχει 11-0 φέτος στην έδρα της, μοναδική αήττητη στην έδρα της ομάδα και σταθερά πρώτη με 20-3.

Για την ουσία, λέει πολλά, πόσο μάλλον όταν ήλθε με αυτόν τον τρόπο, με τόσες απουσίες και προβλήματα!

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έπαιξαν στο πρώτο μισό του αγώνα σε μια ταχύτητα πιο πάνω από τον Ολυμπιακό, ποντάροντας στο γνωστό δέσιμο που έχουν ως ομάδα, συν την αναμφισβήτητη ποιότητα κάθε παίκτη τους κι έχτισαν από την αρχή μεγάλη διαφορά.

Στην αρχή με την ταχύτητα του Καμπάτσο που’χε 6 πόντους και 5 ασίστ (ενώ ο Ολυμπιακός είχε μηδέν) κι εν συνεχεία με 8/11 τρίποντα συνολικά στο ημίχρονο, έναντι των 2/15 του Ολυμπιακού.

Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (30-11) πριν τελειώσει η Α’ περίοδος 30-13 και ξεπέρασε τους 20 με ένα λεπτό για το ημίχρονο (50-26) που τελείωσε 52-30.

Μόνο ο Λουκ Σίκμα με 10 πόντους στη β’ περίοδο, έδειξε το κάτι παραπάνω στην επίθεση, αλλά το ζήτημα δεν βρισκόταν μόνο εκεί και κυρίως είχε να κάνει με την άμυνα.

allstarbasket.grΣτην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως έπρεπε, κι ήταν φυσιολογικό να έχει την απόκλιση από το πρώτο 20άλεπτο, με τόσο διαφορετικά σχήματα και πειράματα που έπρεπε να κάνει, με τους απόντες που είχε, αλλά και να συνδυάσει νέους και παλιούς παίκτες, μέχρι να βρει τη ‘συνταγή”.

Τουλάχιστον βρήκε καλό ρυθμό στην επίθεση, καθαρό μυαλό και ταχύτητα στην αμυντική του αντίδραση τόσο ομαδικά, όσο και ατομικά και κέρδισε καθαρά την περίοδο με 25-16, αγγίζοντας σε 10 λεπτά την παραγωγικότητα των πρώτων 20 λεπτών!

Μείωσε μάλιστα έως τους 13 πόντους, 64-51 με 2,5 λεπτά για τα 30’ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 68-55.

Το κακό ήταν ότι έχασε τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος ένιωσε έντονους πόνους στη μέση του κι ο Μπαρτζώκας έχασε έναν παίκτη που έτρεχε και κυνηγούσε σε όλα τα μήκη και πλάστη του γηπέδου, συνδράμοντας κυρίως στην καλή αμυντική παρουσία της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Η μυρωδιά του ντέρμπι άρχισε να πλανάται στο Wizink Center με την υποδειγματική πλέον παρουσία της ελληνικής ομάδας και στην αρχή της Δ’ περιόδου, όταν πια έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους, 68-61 και 761-64 και τον Παπανικολάου να ηγείται της “αντεπίθεσης” έχοντας 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Παράλληλα ήταν το σημείο που ο Μήτρου-Λονγκ έδωσε στον Ολυμπιακό αυτά για τα οποία τον απέκτησε έχοντας στα χέρια και το μυαλό του, τις αποφάσεις στις επιθέσεις.

Η Ρεάλ αντέδρασε με κύριο εκφραστή τον Χεζόνια στην επίθεσή της, όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν εγκατέλειψαν κι ας επέστρεψαν οι γηπεδούχοι στο +13, 80-67.

Με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με 23 πόντους, 21 στο 2ο ημίχρονο (!) ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 4, 82-78 με 2:26 για τη λήξη.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μούσα έδωσαν ανάσα στην ομάδα του Τσους Ματέο για το 86-78 στα 1:21, το θρίλερ, όμως δεν είχε τελειώσει.

Πάλι ο Παπανικολάου με το 6ο τρίποντό του σε οκτώ προσπάθειες στην εμφάνιση της καριέρας του, μείωσε στους 3, 88-85, και στα 9,5 δεύτερα ο Καμπάτσο έκανε με δύο βολές το 90-85.

Αν υπήρχε λίγη ακόμα άμμος στην κλεψύδρα, ο Ολυμπιακός έμοιαζε ικανός για μια επική ανατροπή, το -22 του πρώτου μέρους στοίχησε, όμως η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, επιτρέπει στον Ολυμπιακό να φεύγει με το κεφάλι ψηλά από τη Μαδρίτη, κι ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια!

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85