allstarbasket,gr

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στην καλύτερή του βραδιά στη σεζόν ο  Παναθηναϊκός νίκησε την Πέμπτη με 95-79 τη Μακάμπι Τελ στον δεύτερο αγώνα των playoffs της Euroleague κι έκανε το 1-1 στη σειρά.

Τα λάθη του πρώτου αγώνα που επέφεραν την ήττα, δεν επαναλήφθηκαν, παρά μόνο στην Α’ περίοδο, κι ειδικά η αμυντική αδυναμία, το ΟΑΚΑ ήταν “καυτό” και έσπρωξε την ομάδα του Αταμάν.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται για δύο αγώνες στο Βελιγράδι, με γηπεδούχο τη Μακάμπι την Τρίτη και την Πέμπτη, 30/4 και 2/5 αντίστοιχα.

Ο Σλούκας έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους (8/9 δίπ,., 4/7 τριπ., 1/1βολ., 4 ασ.), ο Παπαπέτρου είχε 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπ., 3 ασ.), επίσης εν μέσω προσωπικής αποθέωσης, στους 14 έφτασε ο Μήτογλου, ενώ ο Ματίας Λεσόρ είχε 11 και 8 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ενώ η Μακάμπι έπαιξε χωρίς τον Γουέιντ Μπάλντγουιν.

Σαν σε συνέχεια από το πρώτο παιχνίδι πριν από 48 ώρες, πάλι στο ΟΑΚΑ, η Μακάμπι έδειξε τεράστια αυτοπεποίθηση και με τον Τζέικ Κοέν, όπως και την Τρίτη, πήρε από την αρχή το προβάδισμα 12-7 σε 3,5 λεπτά, με 8 πόντους του Ισραηλινού σέντερ!

allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός δεν έβγαλε την ένταση που έπρεπε στην άμυνα, άφησε την ομάδα του Κάτας να αρχίσει το παιχνίδι με 9/11 σουτ και να φτάσει έως το +9, 25-16.

Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Σλούκας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στη βραδιά, ως “προειδοποίηση” για ό,τι ακολουθήσει. Διότι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε άλλους 13 πόντους στο β’ δεκάλεπτο, κι ώθησε την ομάδα του σε ένα 14-0 σερί, όταν από το 35-38, προσπέρασε 49-38 με το ΟΑΚΑ να μοιάζει με…”κόλαση”!

Δεν ήταν όμως, μόνο, η επιθετική δράση στη λειτουργία του Παναθηναϊκού, αλλά κι η άμυνά του. Οι “πράσινοι” επιτέθηκαν στην μπάλα, έβγαλαν από τη ζώνη ευφορίας τη Μακάμπι και της επέτρεψαν μόλις 11 πόντους στη δική της επίθεση.

Παπαπέτρου και Ντίνος Μήτογλου έκαναν δουλειά σε αυτό το 20άλεπτο, κι η συνολική ομαδική δουλειά στην άμυνα, είχε αφετηρία για 20 πόντους του Παναθηναϊκού στην επίθεση, από το 51-39 του ημιχρόνου!

Με κεκτημένη ταχύτητα, οι ¨πράσινοι” βγήκαν με τα ίδια χαρακτηριστικά μετά την ανάπαυλα.

Έφτασαν στο 56-39 με καλάθι και φάουλ του Μήτογλου, ενώ στο καλύτερό του φετινό παιχνίδι, ο Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της βραδιάς, +18, με 62-44 έπειτα από 4:47 αγώνα στη Γ’ περίοδο.

Ο Λορένζο Μπράουν προσπάθησε μόνος του να κρατήσει την Μακάμπι με 7/7 πόντους της.

Παράλληλα με την άμυνα ζώνης, με προσαρμογές, ο Κάτας προσπάθησε να ρίξει το ρυθμό του Παναθηναϊκού, κυρίως να κόψει τις συνεργασίες του.

allstarbasket.grΟ Αταμάν επανέφερε τον Σλούκα που αμέσως απάντησε με τρίποντο, αλλά λίγο πριν λήξει το δεκάλεπτο, χρεώθηκε με 4ο προσωπικό φάουλ!

Σε 21:22 συμμετοχής έως τότε, είχε ήδη 22 πόντους κι ο Παναθηναϊκός έχανε τον ηγέτη του κι ενώ έμενε μια περίοδος ακόμα!

Ο Μπλατ πήρε τη “σκυτάλη” από τον Μπράουν, έβαλε 8 πόντους, κι άρχισε και να πασάρει σωστά, για να μειώσει η Μακάμπι 71-60 στο τρίτο δεκάλεπτο και με 0-5 σερί στην αρχή της Δ’ έφτασε στο -5, 71-66 σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα!

Ο Αντόνιους Κλίβελαντ το έκανε ξανά ντέρμπι μειώνοντας 71-68, ο Αταμάν επανέφερε επειγόντως τον Σλούκα για να διορθώσει τα πράγματα, λίγα μόλις λεπτά μετά από το +18 που είχε γίνει μόλις +3.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ηρέμησε τους συμπαίκτες του, σκόραρε, πάσαρε, ο προσανατολισμός επέστρεψε στην αντίπαλη ρακέτα με αιχμή τον Λεσόρ, και με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου, η ελληνική ομάδα έμοιαζε να αποκαθιστά την τάξη, 82-70 με 4:08 στο ρολόι.

Η διαφορά έφτασε στο +15, 87-72 με 2:50 για το τέλος, εν μέσω αποθέωσης του Σλούκα, του πιο έμπειρου παίκτη του γηπέδου, εκείνου με τον μεγαλύτερο αριθμό αγώνων playoffs που έχει τη γνώση τέτοιου είδους αγώνων.

Πλέον ήταν η ώρα της αποθέωσης στο φινάλε του αγώνα, πρώτα για τον Σλούκα, μετά για τον Παπαπέτρου και στο τέλος, όλης της ομάδας!

Το τρομερό stop του Αντετοκούνμπο στον Κλίβελαντ, ήταν το κερασάκι στην τούρτα κι ενώ υπήρξε κι η σχετική ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων!

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79