Στον τελικό του Final-8 στο Rising Stars 2023 που διεξάγεται στην Πάτρα, προκρίθηκε το βράδι του Σαββάτου η ομάδα εφήβων του Παναθηναϊκού, που στον πρώτο ημιτελικό, νίκησε την ομάδα επιλέκτων, Rising Stars, με 88-81.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τη Mega (Σερβίας) που νίκησε 104-65 το Περιστέρι στον δεύτερο ημιτελικό.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε έως και 14 πόντους διαφοράς (78-64) στην αρχή της Δ’ περιόδου, ενώ στο πρώτο μέρος, βρέθηκε έως το +11 (42-31) πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 49-41.

Η ομάδα επιλέκτων μείωσε στην τρίτη περίοδο έως τους 2, (61-59), πριν ο Παναθηναϊκός “πατήσει πάλι το γκάζι” για να ξεφύγει στο σκορ.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Β., Λιαρομμάτης, Πλέγας

Δεκάλεπτα: 24-25, 49-41, 72-64, 88-81

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος, Ζερβός 13 (3), Αθανασόπουλος 11 (1), Κουστένης 8, Βασιλαντωνάκης 20 (12ρ.), Ξωξάκος, Γεωργιάδης, Εζέτζα 3, Αδαμόπουλος, Τουμαζάτος 5 (1τριπ., 6 ασ.), Σαμοντούροβ 12 (8 ριμπ., 5 blocks), Αβδάλας 16 (6 ασ.)

Rising Stars (Γκαϊτζατζής): Γκόλαντας 2, Μπαλόπουλος 3 (1), Κουρτίδης 2, Βαζούκης 6 (2), Χαντζής 8 (2), Χιτικούδης 28 (1), Κομνιανίδης 19 (3 τριπ., 10 ασ., 7 ριμπ., 3 κλ.) Κουγιουμουτζής 2, Ιωαννίδης, Ανδρουλιδάκης, Μαργκολίν 5, Μπότσης 2

Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Promitheas Park 1 11.30 ΠΑΟΚ–Προμηθέας Π. (θέσεις 5-6)

Promitheas Park 1 13.45 Rising Stars-Περιστέρι (θέσεις 3-4)

Promitheas Park 2 14.30 ΔΕΚΑ-Ολυμπιακός (θέσεις 7-8)

Promitheas Park 1 16.00 Παναθηναϊκός-Mega MIS (τελικός)

Final 8 Rising Stars: Μέγκα Μπάσκετ-Περιστέρι στον δεύτερο ημιτελικό (pics)

Final 8 Rising Stars: Στον ημιτελικό ο Παναθηναϊκός, ήττα από το +20 για τον Ολυμπιακό! (pics)