Ο Προμηθέας έχασε δικό του παιχνίδι στο Βίλνιους από τη Ρίτας με 77-75, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League και μοναδική ευκαιρία για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Οι Πατρινοί πλέον έχουν ρεκόρ 2-2, όσο και οι Λιθουανοί (2-2), γεγονός που δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στα παιχνίδια που απομένουν στην πρώτη φάση των ομίλων.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε μπροστά με 4 πόντους (73-69 στο 38’) με τον εντυπωσιακό Κρις Κόφεϊ, αλλά δυο καλάθια του Αρ Τζέι Κόουλ οδήγησαν τους Λιθουανούς στη νίκη.

Δείτε το δραματικό φινάλε:

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή της αναμέτρησης η Ρίτας είχε το προβάδισμα (27-23 στο 10’), καθώς οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν αργές αντιδράσεις στην άμυνα. Οι Νορμάντας, Κόουλ και Ραντζεβίτσιους οδηγούσαν την Λιθουανική ομάδα μπροστά στο σκορ (51-38 στο 20’), καθώς οι λύσεις των Χάϊμε Ετσενίκε, Κούρουκς και Κάουαν δεν έφτανε στο πρώτο ημίχρονο για να πλησιάσουν.

Τα 3/13 τρίποντα (23%) του Προμηθέα αποτελούσαν ανασταλτικό παράγοντα για να μπορέσει η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να επιστρέψει. Όμως, η πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος, το εξαιρετικό παιχνίδι του Κρις Κόφεϊ και η κατακόρυφη άνοδος του Χάιμε Ετσενίκε επέτρεψε σταδιακά στον Προμηθέα να πλησιάσει (56-48 στο 25’) και να κλείσει το τρίτο 10λεπτο στο -7 (62-55 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα η ελληνική ομάδα και με δυο μεγάλα σουτ του Ρέινολντς από την περιφέρεια έβαλε για τα καλά τον Προμηθέα στο παιχνίδι (65-63 στο 35’), ενώ ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έβαλε σε θέση… οδηγού (67-68 στο 36.30’’) την ομάδα του.

Το τρίποντο του Χέιλ και το καλάθι του Κόφεϊ έδωσε «αέρα» 4 πόντων (69-73 στο 38’) στην ομάδα του Παπαθεοδώρου, αλλά εκεί ο Εχόντας βοήθησε τους Λιθουανούς να ισοφαρίσουν (73-73 στο 38.50’’) και τα δυο καλάθια του Αρ Τζέι Κόουλ, πρώην παίκτη του Λαυρίου λύτρωσαν τους Λιθουανούς. Ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση αλλά η προσπάθεια του Ετσενίκε δεν είχε αποτέλεσμα στα 2.9’’ πριν τη λήξη καθώς δέχθηκε ένα εντυπωσιακό στοπ από τον Τζάστιν Γκόρχαμ…

Για τον Προμηθέα ο Κρις Κόφεϊ είχε 19 πόντους, ο Χάιμε Ετσενίκε 15 και οι Άντονι Κάουαν και Άρτουρς Κούρουκς από 10 πόντους.

Από την Ρίτας Βίλνιους ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε 16 πόντους, όσους και ο Μάργκιρις Νορμάντας, ενώ ο Γκίτις Ματσιούλις είχε 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάρκες, Σιούλιν, Ζαπόλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75.