Ο Σακίλ ΜακΚίσικ κάλεσε τον κόσμο του Ολυμπιακού, να… ντυθεί στα κόκκινα στον αυριανό αγώνα (20/1, 21:00) με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ, στην 20ή αγωνιστική της EuroLeague.

Στη Media Day που έγινε την Πέμπτη στο ΣΕΦ, ο ΜακΚίσικ προέτρεψε τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, να φορούν κόκκινα στην αναμέτρηση της Παρασκευής:

“Πρώτα από όλα θα πρέπει να ακολουθήσουμε το πλάνο”, σχολίασε ο Αμερικανός φόργουρντ και συνέχισε:

“Εξαρτάται, όμως, και από το πλήθος. Ελπίζουμε πως όλοι οι φίλαθλοί μας θα φορούν κόκκινο αύριο, ώστε να στείλουμε το μήνυμα. Είναι μεγάλο παιχνίδι.

Η Ρεάλ είναι πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ πως το καλύτερο είναι να το πάμε δεκάλεπτο με δεκάλεπτο και κατοχή με κατοχή”.

Ερωτηθείς αν η εκπληκτική του εμφάνιση στο διπλό επί της Βίρτους αποτελεί… υπόσχεση για το μέλλον, ο ΜακΚίσικ απάντησε:

“Νιώθω καλά σε κάθε αγώνα. Κάποια παιχνίδια πάνε καλύτερα από άλλα. Έτσι είναι το μπάσκετ.

Δεν έχω συγκεκριμένες προσδοκίες όσον αφορά στο σκοράρισμα ή να βγω στο παρκέ και να το προσωποποιήσω. Το μόνο που θέλω είναι να κερδίζω”.

Τέλος, για το εάν ο Ολυμπιακός θα πρέπει να παίξει καλύτερα στην άμυνα ή στην επίθεση, είπε:

“Ελπίζω πως θα τα κάνουμε και τα δύο. Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω, αλλά ελπίζω πως ότι προκύψει θα το αντιμετωπίσουμε.

Η Ρεάλ είναι πολύ καλή ομάδα, έχει έμπειρους παίκτες, όμως, ακράδαντα πιστεύω σε αυτό που έχουμε εμείς. Και αυτό μας δίνει αυτοπεποίθηση”.

Ολυμπιακός: Τα εισιτήρια για τον αγώνα με τη Μακάμπι