Εντυπωσιακή εκκίνηση στα φιλικά της παιχνίδια έκανε η Αυστραλία που συνέτριψε τη Βενεζουέλα με 97-41 στην πρεμιέρα του τουρνουά της Μελβούρνης!

Τζος Γκίντι και Ντούοπ Ριθ, ηγήθηκαν της ομάδας του Μπράιαν Γκούριαν. Η Αυστραλία έκανε επιμέρους σκορ 48-11 στο 2ο και το 3ο δεκάλεπτο για να εκτοξεύσει τη διαφορά.

Ο Γκίντι, των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, είχε 14 πόντους, 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ριθ πέτυχε 26 πόντους με 12/14 σουτ σε 18:26 συμμετοχής!

Άλλους 12 πόντους με 3/6 τρίποντα πέτυχε ο Τζο Ινγκλς.

Πρώτος σκόρερ της Βενεζουέλας ήταν ο Σόχο με 12 πόντους. Οι Βενεζουελάνοι είχαν στον αγώνα 9/22 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 5/6 βολές έχασαν τα ριμπάουντ (23-48) κι έκαναν 24 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 54-24, 75-28, 97-41

Στον άλλον αγώνα του τουρνουά της Μελβούρνης, η Βραζιλία νίκησε το Νότιο Σουδάν με 85-75. Η Βραζιλία έκανε 24-12 στην τελευταία περίοδο για να κάμψει την αντίσταση των Αφρικανών.

Ο Σοάρες πέτυχε 15 πόντους με 6/6 σουτ (3/3 διπ., 3/3 τριπ.) για τους νικητές, από 13 είχαν Σάντος και Μιντλ, 11 ο Μπενίτε, ενώ ο Μαρσελίνιο Χουέρτας πέτυχε 8 πόντους και έδωσε 9 ασίστ.

Ο Γκάμπριελ πέτυχε 17 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ για το Νότιο Σουδάν, ο Όμοτ 14 και ο Τζόουνς 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-47, 61-63, 85-75