Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ συνέτριψαν με 117-74 το Πουέρτο Ρίκο στον πρώτο φιλικό αγώνα προετοιμασίας τους για το Παγκόσμιο Κύπελλο, που έγινε στο Λας Βέγκας.

Η ομάδα του Στιβ Κερ έκανε επιμέρους 67-31 στο δεύτερο μισό του αγώνα και εκτίναξε τη διαφορά, η οποία ήταν μόλις επτά πόντοι μετά από το πρώτο 20άλεπτο (50-43).

Οι Αμερικανοί ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους, πίεσαν την μπάλα, έκαναν κλεψίματα κι ανάγκασαν το Πουέρτο Ρίκο σε 18 λάθη, τα οποία απέφεραν στην Team USA 31 πόντους.

Με ασταμάτητο τρέξιμο σε ανοιχτό γήπεδο και σε transition καταστάσεις, η Team USA έκανε 34-18 επιμέρους σκορ στη Γ’ περίοδο και 33-13 στην Δ’.

Ο Άντονι Έντουαρντς με τον Καμ Τζόνσον ήταν πρώτοι σκόρερ των ΗΠΑ με 15 πόντους. Ο Μάικαλ Μπρίντζες πέτυχε 14, 12 είχε ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ (7 ριμπ., 2 blocks), κι από 11 οι Τζέιλεν Μπράνσον ( με 12 ριμπ.), Μπράντον Ίνγκραμ και Μπόμπι Πόρτις.

Ο Ταϊρίς Χαλίμπέρτον μοίρασε 12 ασίστ για τους Αμερικανούς.

Για το Πουέρτο Ρίκο, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τρεμόντ Γουότερς (17π) και ο πρώην παίκτης του Προμηθέα Πάτρας, Τζορτζ Κόντιτ (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50-43, 84-61, 117-74

Οι ΗΠΑ είναι αντίπαλοι της Ελλάδας στον όμιλο της Α’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι αγώνες του οποίου θα γίνουν στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Η Εθνική μας θα τους αντιμετωπίσει και σε φιλικό αγώνα στο Άμπου Ντάμπι, ενώ νωρίτερα, στο τέλος της τρέχουσας εβδομάδας, οι ΗΠΑ πάνε στη Μάλαγα για δύο φιλικά με Σλοβενία και Ισπανία.