Καταιγιστικός ο Πανιώνιος νίκησε με 86-61 τη Μύκονο στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Elite League το απόγευμα του Σαββάτου στη Νέα Σμύρνη.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό, το “Κροίσος Πέρσης” του Μίλωνα που χρησιμοποιεί φέτος και ο Πανιώνιος, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-2, ενώ η Μύκονος γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα και έχει πλέον ρεκόρ 5-1.

Με αφετηρία την άμυνά του, ο Πανιώνιος έβαλε τις δικές του αρχές στο παιχνίδι, περιόρισε τη δράση των φιλοξενούμενων και με τους έμπειρους περιφερειακούς του έθεσε τις βάσεις στην επίθεση.

Από τη β’ περίοδο η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-29 στο ημίχρονο.

Ελέγχοντας απόλυτα το ριμπάουντ, έδειξε μεγαλύτερη ομαδικότητα και με παίκτη-“ορχήστρα” τον Νίκο Γκίκα που μοίραζε τη μια ασίστ πίσω από την άλλη, ο αγώνας δεν έγινε ποτέ ντέρμπι.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά άρχισε να πλησιάζει τους 20 πόντους (53-34 στο 14:21) και τους έφτασε στο τέλος, με 6-0 σερί για το 66-46.

Το πόδι δεν ξεκόλλησε από το γκάζι ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με τον Κακλαμανάκη και τον Γκίκα να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, οι “κυανέρυθροι” έφτασαν στο +25, 82-57 με 2,5 λεπτά για το τέλος.

Ο Νίκος Γκίκας τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 13 ασίστ, ενώ όλη η ομάδα του έδωσε 28!

Ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς πέτυχε 15 πόντους, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης και ο Δημήτρης Βεργίνης είχαν από 12, ενώ 11 πέτυχε ο Ίαν Βουγιούκας.

Διαμαντάκος και Ορτίθ ήταν οι δύο παίκτες της Μυκόνου που έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, με 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-29, 66-46, 86-61

Διαιτητές: Τσαρούχα-Χριστινάκης-Αγγελής (Ντάβαρης)

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 6, Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 15 (3), Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 7 (1), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης 5, Κακλαμανάκης 12, Βουγιούκας 11 (1), Βεργίνης 12 (2), Βαφειάδης, Γκίκας 9 (1).

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 8, Σταμάτης 2, Γαβρίλης, Καψαλός 6 (1), Καμάρας 8, Σπυρόπουλος 4, Κονταράτος, Διαμαντάκος 11, Βοϊτσιεχόβσκι 3 (1), Πατσέκο-Ορτίθ 11 (2), Παύλος 6 (2), Ευστρατίου 2.