Μεγάλη ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ και έφτασε στη νίκη (83-79) επί της Σάσαρι στην Ιταλία για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η «Ένωση» πλέον μετράει 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα της Λούντβιγκσμπουργκ, ενώ η Σάσαρι μετράει δυο ήττες.

Οι «κιτρινόμαυροι» για να επιστρέψουν από το -19 στηρίχθηκαν αποκλειστικά στους Τζόρνταν ΜακΡέι, Τζάστιν Τίλμαν και Τσέισον Ραντλ. Μάλιστα, ο τελευταίος έκανε καταπληκτικό τέταρτο 10λεπτο και με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (79-81) στα 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια οι Ιταλοί αστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν, ο Καράμπελας με 1/2 ελεύθερες βολές, όπως και ο ΜακΡέι προσυπέγραψαν τη νίκη για την ελληνική ομάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ φάνηκε να πιάνεται στον ύπνο, καθώς οι Ιταλοί με το 33-20 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου έδειξαν να έχουν πλήρη έλεγχο της κατάστασης με τους Ουσμάν Ντιόπ, τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και τον Μπρέιν Ταϊρί. Η ΑΕΚ επέστρεψε αρχικά (36-31 στο 15.20’’), με τους ΜακΡέι και Τίλμαν, αλλά οι  παίκτες του Πιέρο Μπούκι πάτησαν… γκάζι και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +14 (46-32).

Στο δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 5-0 οι παίκτες της Σάσαρι ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (51-32 στο 22’). Εκεί, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα φάνηκε να αντιδρούν. Με πίεση στην άμυνα και λύσεις από τους Τζάστιν Τίλμαν και Τζόρνταν ΜακΡέι έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο  στους 3 πόντους (61-58) από την ιταλική ομάδα.

Στην τελευταία  περίοδο, ο Τσέισον Ραντλ ήταν εκείνος που μπήκε στην εξίσωση επιθετικά για την ελληνική ομάδα δικαιώνοντας τον Ισπανό τεχνικό. Με μεγάλα σουτ και χωρίς να κάνει λάθος σάλπισε την αντεπίθεση και με τα δυο δικά του τρίποντα στο τέλος της αναμέτρησης έβαλε την ΑΕΚ σε θέση… οδηγού και την διατήρησε ως το τέλος, παίρνοντας μια υπερπολύτιμη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Μπάκι (Τουρκία), καλατράβα (Ισπανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.