Αν και έχανε έως και με 12 πόντους, στο πρώτο ημίχρονο, η Σάσαρι του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου νίκησε με 84-81 την Μπρίντιζι, που έχει προπονητή τον Ντράγκαν Σάκοτα, την Κυριακή, στο πρωτάθλημα Ιταλίας.

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Σάσαρι ακολουθούσε στο σκορ, όμως στο τέλος με 4/4 βολές του Ταϊρί και ένα κόψιμο του Χαραλαμπόπουλου στον Τζάκσον, πήρε πολύτιμη νίκη.

Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε στο παρκέ περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη του (29 λεπτά) και πέτυχε 11 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο.

Ο Ταϊρί πέτυχε 17 πόντους.

Για την Μπρίντιζι πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρεμι Σένγκλιν με 15 πόντους.

Η ομάδα του Σάκοτα είναι τελευταία στην κατάταξη με 2-10 ρεκόρ, ενώ η Σάσαρι έχει 5-7 και με τρεις νίκες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, αρχίζει να φεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μιλάνο 74-70 στο Βαρέζε με Σιλντς-Μπάρον, αλλά χωρίς Μεσίνα (vid)