Πιο έτοιμη, με όλους τους παίκτες της σε καλή κατάσταση και καλά δουλεμένη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη Euroleague με 90-65 επί του Ολυμπιακού το βράδυ της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

Ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται ξανά στο στάδιο του χτισίματος, με νέους παίκτες κι έχοντας χάσει αρκετό καιρό νωρίτερα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σαφώς πιο δουλεμένη κι έτοιμη και το εκμεταλλεύτηκε την Παρασκευή (01/11) στο ΣΕΦ στην 6η αγωνιστική της Euroleague, όπου πέτυχε την 4η φετινή της νίκη, αφήνοντας την ελληνική ομάδα στο 2-4.

Γουίλμπεκιν (19π. με 4/9 τριπ.) και Ντόρσεϊ (19π. με 4/6 τριπ.), ήταν οι πιο δραστήριοι και παραγωγικοί παίκτης της ομάδας του Τελ Αβίβ, ενώ Πρίντεζης (16π.) και Πολ (12π.) του Ολυμπιακού.

Μολονότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-2 μετά από 2:31 αγώνα, το γρήγορο τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου ξύπνησε τη Μακάμπι.

Χτυπώντας μέσα στη ρακέτα η ομάδα του Ισραήλ βρήκε σφυγμό και μετά τους 6 πόντους του Πρίντεζη για το 15-9 ισοφάρισε 15-15 και προσπέρασε 24-21 στο δεκάλεπτο, έχοντας ανοίξει το rotation της από πολύ νωρίς.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε καλά στη ρακέτα, απ’ έξω όμως είχε 1/4 στο δεκάλεπτο και 1/7 πριν πετύχει ο Πάντερ το δικό του τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου για να μειώσει σε 40-45.

Μέχρι τότε οι Ισραηλινοί είχαν σταθερό προβάδισμα που έφτασε έως και τους 10 πόντους, 30-40, καθώς κι ο… “δικός μας”, Τάιλερ Ντόρσεϊ πρόλαβε να πετύχει 9 πόντους σε 8:12 συμμετοχής μεγαλώνοντας τη “φαρέτρα” της ομάδας του.

Ο Μπλακ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ μετά από 15 λεπτά αγώνα, αφαιρώντας, προσωρινά, έναν “πονοκέφαλο’ για τον Ολυμπιακό με τη δύναμή του, αν και οι Έισι-Κάσπι κάλυψαν την απουσία του.

Ο νεοαποκτηθείς Τέιλορ Ρότσεστι βρήκε 5:04 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Γουίλι Ριντ μπήκε με 2:34 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Εκεί όπου η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα, έχοντας μεγαλύτερο βάθος, καλύτερες αποφάσεις και δείχνοντας ότι βρίσκεται τουλάχιστον αυτήν την εποχή, ένα βήμα πιο μπροστά από τον “υπό ανακατασκευή” Ολυμπιακό.

Καλές συνεργασίες, ταχύτητα στην πάσα, την εκτέλεση, την κυκλοφορία, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σταθεροποίησε τη διαφορά στους 10 πόντους και προηγήθηκε με 68-56 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Χρόνος υπήρχε, ακόμα με ένα δεκάλεπτο για το τέλος, όχι όμως και η πίστη στον Ολυμπιακό. Ίσως κι επειδή η εικόνα της Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν τέτοια που κι οι “ερυθρόλευκοι” την έβλεπαν να παίζει στον ίδιο ψηλό ρυθμό, με την ίδια ενέργεια και δύναμη, παρά τις διαρκείς αλλαγές προσώπων.

Άλλωστε 10 παίκτες του Έλληνα κόουτς των Ισραηλινών, αγωνίστηκαν το λιγότερο 13:13  λεπτά και το περισσότερο 27:19, δείγμα της ομοιογένειας και του βάθους που έχει αυτή η ομάδα.

Για αυτό η διαφορά αντί να μειωθεί, αυξήθηκε, αισθητά μάλιστα: Στους 16 (75-59) στο 33:36 και τους 20, (81-61) στο 36:25, στους 22 (87-65) στο 38:16 και στους 25 με το τελικό 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90