Γκραν Κανάρια-Μπασκόνια

Την αγωνιστική της άνοδο πιστοποίησε το βράδυ της Τρίτης (18/12) η Μπασκόνια η οποία επικράτησε με 84-71 εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια για τη 13η αγωνιστική της Euroleague!

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς που ξεκολλάει σιγά-σιγά από τις κάτω θέσης του βαθμολογικού πίνακα κι αρχίζει να έχει βλέψεις για την οκτάδα!

Και για μια ομάδα που στον β’ γύρο έχει εννέα από τους 15 αγώνες στην έδρα της, οι πιθανότητές της είναι ακόμα περισσότερες από αυτές που φαίνονται!

Οι Βάσκοι έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο του αγώνα τους στα Κανάρια Νησιά. Γύρισαν από το εις βάρος τους 27-22 του δεκαλέπτου στο 35-41 του ημιχρόνου και στην τρίτη περίοδο πάτησαν… το γκάζι και ξέφυγαν με 68-53.

Σουτάροντας όλη τη βραδιά σχεδόν στο 50% από τα 6.75μ. και με τον Ματ Τζάνινγκ και τον Σέιβον Σιλντς να τους οδηγεί στο σκοράρισμα, δεν επέτρεψαν στην Γκραν Κανάρια να ελπίζει σε ανατροπή κι έτσι σταμάτησε και το νικηφόρο της σερί στη διοργάνωση που είχε φτάσει στις τρεις νίκες!

Σημαντική ήταν και η συμβολή των Αντόνιο Γκρέιντζερ, Λούκα Βιλντόζα για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Όλιβερ 3 (1), Έρικσον, Βένε 3 (1), Μπάλβιν 8, Μπάεζ 9 (1), Πασέτσνικς 9, Πάουλι 8, Ραμπασεδά 8, Στρόμπερι 6 (2), Ραντίτσεβιτς 6, Τιλί 11 (3), Φίσερ.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 13 (3), Γκονζάλες, Φόιτμαν 2, Χουέρτας 4 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Ντιόπ 10, Γκρέιντζερ 15 (1), Πουαριέ 1 (12 ριμπ.), Σίλντς 16 (2), Σενγκέλια 7, Χίλιαρντ.