Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις Κάουνας

Αντί να δεχτεί το δώρο που του έκαναν οι ήττες Αρμάνι, Παναθηναϊκού και Μπασκόνια στην 29η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός το επέστρεψε, σε περισσότερους αποδέκτες κι όλας, αφού ηττήθηκε την Παρασκευή (29/3) στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 68-72 κι η πρόκρισή του στα play offs ακροβατεί σε τεντωμένο σκοινί!

Πλέον ο Ολυμπιακός πρέπει να νικήσει την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ την Νταρουσάφακα και να χάσουν η Ζαλγκίρις στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, η Αρμάνι στην Πόλη από την Εφές, αφού μειονεκτεί σε ισοβαθμίες μαζί τους. Πλεονεκτεί μόνο επί της Μακάμπι (μεταξύ των ομάδων με το ίδιο ρεκόρ, 14-15), ενώ σε πολλαπλή μεταξύ τους ισοβαθμία μένει εκτός post season.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το γεγονός ότι είχε μόνο δύο πυλώνες στο παιχνίδι του.

Ο μυθικός Μπριάντε Γουέμπερ με 26 πόντους, αστείρευτη ενέργεια, απίθανες άμυνες, κι ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με ένα ακόμα double double (18π.-12 ριμπ.), πέτυχαν μαζί 44 από τους 68 πόντους της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ!

Όλοι οι υπόλοιποι μαζί είχαν 8/37 σουτ, κι η Ζαλγκίρις που έβγαλε πιο πολλούς πρωταγωνιστές πέτυχε μια χρυσή νίκη που την κρατά ζωντανή, έστω κι αν δεν εξαρτάται από εκείνη η πρόκρισή της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μπριάντε Γουέμπερ μπήκε “δαιμονισμένος” στο ματς και με την ενέργεια αλλά και την αποτελεσματικότητά του (7π.) οδήγησε την ομάδα του στο πρώτο καλό προβάδισμα, 15-8 μετά από 6:23 αγώνα.

Η επιμονή της Ζαλγκίρις να παίζει μέσα στη ρακέτα, απέδωσε καρπούς καθώς εκμεταλλεύτηκε το rotation της ελληνικής ομάδας και μείωσε 18-16 στην Α’ περίοδο με 8/14 από τη ρακέτα, παρά το γεγονός ότι είχε 0/3 τρίποντα.

Μάλιστα η Ζαλγκίρις άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με τρία τρίποντα και προηγήθηκε 24-18. Ο Ντέιβιντ Μπλατ επανέφερε τους παίκτες που κάνουν τη διαφορά, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του κι επιτέθηκε στη ρακέτα.

Ο Μιλουτίνοβ πέτυχε 9 πόντους σε αυτή την περίοδο, παίρνοντας τρία σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ, ο Γουέμπερ πρόσθεσε άλλους πέντε πόντους (φτάνοντας στους 12 στο ημίχρονο) κι ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 18-6 για να προηγηθεί 36-28 με 1:20 για το ημίχρονο.

Η άμυνά του τον στήριξε καθώς δέχτηκε το πρώτο δίποντο από τη Ζαλγκίρις στο 19:00, ωστόσο η διαχείριση στα φάουλ δεν ήταν σωστή κι οι Λιθουανοί έχαναν με μόλις 4 πόντους στο 20άλεπτο, 38-34.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ιδανική για περίπου επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο. Έχοντας κλείσει τη ρακέτα του, με τρομερή ενέργεια και διαρκή κίνηση από όλους, ο Ολυμπιακός έχτισε σιγά-σιγά διαφορά που έφτασε στους 12 πόντους, 51-39 με 3:33 για το 30:00.

Ωστόσο η Ζαλγκίρις βρήκε δύο τρίποντα με τον ζεστό Βέστερμαν και τον Μιλάκνις που ολοκλήρωσε το 9-0 σερί για να τελειώσει το δεκάλεπτο 51-48. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις επιλογές του στο τελευταίο δίλεπτο και στις αρχές της τέταρτης περιόδου είχε τη Ζαλγκίρις να διευρύνει στο 14-0 το σερί της και να παίρνει προβάδισμα 53-51!

Ο συνήθης ύποπτος, Μπριάντε Γουέμπερ ανέλαβε πάλι να ξεκολλήσει τον Ολυμπιακό. Πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας του έπειτα από 6:31 ανομβρίας και μετά άλλους τέσσερις για να μειώσει σε 57-58 με 5:40.

Με εξαίρεση όμως τον Γουέμπερ και τον Μιλουτίνοβ, ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε άλλον πρωταγωνιστή στο φινάλε. Κι η κόπωση των δύο μοναδικών του πυλώνων, έπαιξε το ρόλο της ειδικά στην άμυνα.

Η Ζαλγκίρις βρήκε τον τρόπο να νικήσει με 72-68 και δραπέτευσε από το Φάληρο με μια τεράστια νίκη που την κράτησε ζωντανή την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72