Σλοβενία-Ελλάδα

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο του φιλικού της Stožice Arena, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 98-91 της Σλοβενίας του Λούκα Ντόντσιτς που έκανε triple double!

Πολύ καλά δείγματα γραφής από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο αντιμετωπίζει τον ίδιο αντίπαλο την Παρασκευή (4/8, 19:00 – ΕΡΤ1) στο ΟΑΚΑ, στο περιθώριο της βράβευσης του μυθικού Νίκου Γκάλη.

Ο Τόμας Γουόκαπ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη “γαλανόλευκη”, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου αγωνίστηκε για πρώτη φορά έπειτα από 16,5 μήνες απουσίας.

Κώστας Παπανικολάου (19π. με 6/6 τρίποντα), Τόμας Γουόκαπ (17π.), Θανάσης Αντετοκούνμπο (14π.), Μιχάλης Λούντζης (13π.-7ασ.) και Ντίνος Μήτογλου (13π.), είχαν τους περισσότερους πόντους, αλλά όλοι ήταν σπουδαίοι.

Λούκα Ντόντσιτς (21π.-10ρ.-14ασ.), Τζόρνταν Μόργκαν (16π.), Κλέμεν Πρέπελιτς (13π.), Βλάτκο Τσάντσαρ (13π.) και Ζόραν Ντράγκιτς (12π.), διακρίθηκαν για τη Σλοβενία.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς τους Γιάννη & Κώστα Αντετοκούνμπο, τον Ιωάννη Παπαπέτρου και τον Μανώλη Χατζηδάκη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα άρχισε με τους Τόμας Γουόκαπ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Κώστα Παπανικολάου, Ντίνο Μήτογλου και Γιώργο Παπαγιάννη.

Η Σλοβενία είχε περισσότερες λύσεις στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με +11 και σημείωσε 29 πόντους στην πρώτη περίοδο (όταν το σκορ ήταν 23-12, οι γηπεδούχοι μετρούσαν 9/9 βολές).

Πάντως, η Εθνική δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απομακρυνθεί πολύ παρά τους 14 πόντους του Τζόρνταν Μόργκαν, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει πολύτιμη συμβολή σε άμυνα και επίθεση.

Το 41-31 έγινε 41-40, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43 και τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να μην έχουν πάρει ούτε στιγμή το προβάδισμα.

Αυτό συνέβη στις αρχές του δευτέρου μέρους χάρη σε 3/3 τρίποντα (49-52), προτού ακολουθήσουν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Συνολικά έγιναν 11 στην τρίτη περίοδο! Το επιμέρους έγραψε 22-30, σε ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο για την Εθνική.

Ο Κώστας Παπανικολάου κρατούσε την μπαγκέτα με 15 πόντους και 5/5 τρίποντα (τα 4 στην τρίτη περίοδο), ενώ οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Ντίνος Μήτογλου ακολουθούσαν από κοντά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι Έλληνες διεθνείς είχαν το καθαρό μυαλό στις λεπτομέρειες και πήραν τη νίκη, καταγράφοντας μία πολύ ελπιδοφόρα εμφάνιση εν όψει Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με ή χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 49-43, 71-73, 91-98