Το πολύ κακό επιθετικό παιχνίδι του Άρη στο πρώτο ημίχρονο είχε ως αποτέλεσμα την εντός έδρας ήττα από τη Νίζνι με 51-62 στο Nick Gallis Hall το βράδυ της Παρασκευής (28/09) και τον αποκλεισμό του από το Basketball Champions League!

Ο Άρης είχε νικήσει με 65-63 στον πρώτο αγώνα στη Ρωσία, κι είχε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον Γ’ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League.

Ωστόσο τα πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας του στο πρώτο ημίχρονο τον κράτησαν στους 18 πόντους, αφού είχε όλα κι όλα 4/23 σουτ, εκ των οποίων 0/8 τρίποντα. Οι Ρώσοι φυσικά και το εκμεταλλεύτηκαν, προηγήθηκαν με 34-18 στο πρώτο ημίχρονο και λίγο αργότερα έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 19 πόντους για το 37-18!

Ξαφνικά ο Άρης αφυπνίστηκε, πέτυχε 6/11 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 25-10, έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού (43-45) λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (45-47).

Ο κόσμος, περίπου 2.500 θεατές, βοήθησαν με τη φωνή τους, αλλά το δίδυμο των Αμερικανών της Νίζνι, Κέντρικ Πέρι και  Όντομ, κράτησαν την ομάδα τους ζωντανή, αφού μετέτρεψαν το σκορ σε 48-59 με τρία λεπτά για το τέλος.

Το τελικό 51-62 έφερε τον αποκλεισμό της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου από την ευρωπαϊκή του υποχρέωση.

Ο Άρης όμως συνεχίζει στην Ευρώπη, αλλά στο FIBA Europe Cup όπου θα μπει απευθείας σε όμιλο με αντίπαλο τη βουλγαρική Λουκόιλ Ακαντέμικ και άλλες δύο ομάδες που θα προκύψουν από προσεχείς αγώνες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 1, Φλιώνης 1, Νταλό 10, Χάρις 3, Αγγέλου, Τζόουνς 15, Κάιζερ 2, Μπελ 9, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 10.

Νίζνι (Λούκιτς): Οντομ 10, Μπρουσάρντ 2, Κομόλοβ 7, Ουζίνσκι, Πέρι 16,  Γκριγκόριεβ 12, Γκούντουμακ, Αστάπκοβιτς, Ζμπανόβ 6, Ντραγκίτσεβιτς 7, Τοπόροβ 2.

Τον αγώνα παρακολούθησε κι ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, προσωπικός φίλος και άλλοτε συνεργάτης με τον Βαγγέλη Αγγέλου.