Νίκος Παππάς ΑΕΚ
Ο Νίκος Παππάς

Με ήττα (83-78) από τη Φάλκο Σομπατέλι στην Ουγγαρία ξεκίνησε η ΑΕΚ το φετινό της ταξίδι στο Basketball Champions League, με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να έχει πρώτο σκόρερ τον Νίκο Παππά (20π.) που επέστρεψε στη δράση μετά από 7 μήνες!

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση, όμως ο κορυφαίος Νίκος Παππάς δέχτηκε τάπα στο τελευταίο τρίποντο (με το σκορ στο 81-78), που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Ο Μπράιαν Ανγκόλα φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ (μετά από 4 λεπτά) και ο Νίκος Παππάς μπήκε… φορτσάτος στο παρκέ, αφού πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 20 συνολικά (3/3 βολές, 7/12 τρίποντα, αλλά και 1/8 τρίποντα), στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ!

Ο Έλληνας σούτινγκ γκαρντ επέστρεψε στη δράση μετά από απουσία 7 μηνών, αφού στις 5 Μαρτίου είχε υποστεί ρήξη χιαστού ως παίκτης της Ζιελόνα Γκόρα και φάνηκε σαν να μην είχε λείψει ούτε μια μέρα!

Δείτε μια τρομερή ασίστ του Κολόμ στον Μπόγρη:

Η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο (19-21), όμως η ουγγρική ομάδα πήρε τα ηνία στη δεύτερη περίοδο, με το παιχνίδι να παραμένει κλειστό, αφού ο απίθανος Παππάς μείωσε σε 38-35 με καλάθι και φάουλ!

Η Φάλκο ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο (49-40 στο 24′), όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε και μείωσε στους 3 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-54), με τον Κολόμ να μοιράζει ασίστ (8) και τον Παππά να φτάνει τους 16 πόντους!

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Σομπατέλι ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 πόντους (64-54 στο 32′). Η ΑΕΚ μείωσε σε 68-63 στα 4’38” πριν το τέλος, όμως ο Περλ (21π.) διατηρούσε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η “Ένωση” μείωσε σε 81-78 στα 13”, η Φάλκο έκανε λάθος, όμως ο Παππάς δέχτηκε τάπα στο τελευταίο τρίποντο, που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση και οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 83-78 με buzzer beater δίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78