Η πολυαναμενόμενη “μάχη” ανάμεσα σε Αντετοκούνμπο και Γουεμπανιάμα έγινε, με τελικό νικητή τον Γιάννη και τους Μπακς με 125-121.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, γεμάτο από “μονομαχίες” ανάμεσα στον Γιάννη και τον Γάλλο νεαρό, με τον Ελληνα σταρ να πετυχαίνει 44 πόντους και να οδηγεί το Μιλγουόκι σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 25-10, ενώ τα «σπιρούνια» έπεσαν στο 5-29.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός μέχρι το τέλος. Στο 1:09 πριν από τη λήξη του ματς, ο Γουεμπανιάμα με τρίποντο έκανε το 121-121 ωστόσο ο Giannis με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους . Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις των Σπερς και οι βολές του Κόνατον στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το τελικό 125-121.

Ο Αντετοκούνμπο, πέρα από τους 44 πόντους, είχε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα σε 39:30 λεπτά. Ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 25 πόντους με 10 ασίστ ενώ ο Μίντλετον έμεινε 12 συνολικά πόντους.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βασέλ με 34 πόντους ωστόσο πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε και ο Γουεμπανιάμα, ο οποίος «άγγιξε» και αυτός το double-double με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 26:11 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-31, 64-59, 93-93, 125-121.