Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο (16/01) στο ΟΑΚΑ ο Προμηθέας Πάτρας με 82-75 επί της ΑΕΚ

Με έναν εκπληκτικό Μιχάλη Λούντζη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και σταθερότητα, από τα αδέλφια Γκραντ, Τζέριαν και Τζεράι, όπως και τον Χάρη Γιαννόπουλο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε να μπαίνει πλέον στον γνώριμο δρόμο προς τις παρυφές της μεγάλης κατηγορίας.

Η ΑΕΚ γνώρισε την τρίτη ήττα της στις τέσσερις τελευταίες υποχρεώσεις της στη Stoiximan Basket League, ωστόσο, είναι προφανές ότι με τέσσερις απουσίες, των τραυματιών Ζήση, Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς, Ρογκαβόπουλου, έχει ένα μεγάλο ελαφρυντικό.

Τη διαφορά στον αγώνα την έκανε πρώτα η άμυνα του Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο και μετά η παραγωγικότητά του, αφού πέτυχε 31 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, ενώ είχε 32 σε όλο το πρώτο μέρος!

Όλα όμως άρχισαν από την άμυνα, την πίεση σε όλο το γήπεδο, αφού η ΑΕΚ είχε λιγοστές λύσεις για καλή κυκλοφορία της μπάλας, λόγω των απουσιών της.

Και για αυτό το λόγο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε οκτώ λάθη σε αυτό το διάστημα, όπου εκείνη του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους σκορ 31-19!

Το μόνο που είχε μείνει στους γηπεδούχους ήταν το επιθετικό ριμπάουντ. Όμως η μπάλα πήγε λιγότερες φορές στους ψηλούς της ΑΕΚ, ίσως το μοναδικό κομμάτι του αγώνα, όπου έδειχνε να υπερέχει.

Παρά την προσπάθεια των Ματσιούλις-Γκίκα, ο Λάνγκφορντ βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό κι η ΑΕΚ υστέρησε και επιθετικά έχοντας 7/27 τρίποντα.

Ο Προμηθέας έχασε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τον πρώτο του σκόρερ, έως εκείνη τη στιγμή, Δημήτρη Αγραβάνη με δύο τεχνικές ποινές, όμως στη συνέχεια ήταν πολύ καλύτερος!

Το χαμηλότερο σχήμα βοήθησε στην ταχύτητα και στην πίεση της μπάλας, αλλά και στην καλή κυκλοφορία. Για αυτό βγήκαν μυαλωμένες λύσεις, καλές επιλογές που εκτόξευσαν και τα ποσοστά του ευστοχίας στο παιχνίδι.

Ο Μιχάλης Λούντζης τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ έξι από αυτούς ήταν συνεχόμενοι σε καθοριστικό σημείο, όπου οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 76-65 στα 5 λεπτά για το φινάλε.

Ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 18 πόντους ενώ άλλους 15 είχε για τον Προμηθέα ο Τζεράι Γκραντ, 12 ο Γιαννόπουλος κι από εννέα Μίλερ και Αγραβάνης.

Ο Μορέιρα πέτυχε 18 πόντους για την ΑΕΚ, 15 ο Γκίκας, 14 ο Κίνγκσλεϊ, 13 ο Ματσιούλις και 11 ο Λάνγκφορντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82

Προμηθέας: Ανακοίνωσε την απόκτηση του Τζαούν Έβανς