Break στον πρώτο αγώνα των play-in του Basketball Champions League έκανε την Τετάρτη στη Γαλλία ο Προμηθέας Πάτρας που νίκησε με 78-68 τη ΛεΜαν!

Πλέον θέλει τη νίκη στην έδρα του την επόμενη Τρίτη (9/1) για να περάσει με 2-0 νίκες στους “16”!

Για τα 3/4 του αγώνα ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός, αλλά στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά.

Eχασε διαφορά 20 πόντων που είχε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου (είχε φτάσει και στο +22 νωρίτερα), οι Γάλλοι έφτασαν στον καλάθι, όμως ο τρομερός Χάντερ Χέιλ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο και χάρισε τη νίκη στην ελληνική ομάδα!

Ο Χέιλ πέτυχε 25 πόντους με 5/7 τρίποντα, 13 ο Ρέινολντς με 3/5 κι από 10 πόντους είχαν Τζαμάλ Τζόουνς και Άντονι Κάουαν.

Η ελληνική ομάδα άρχισε άσχημα στον αγώνα, χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για το πρώτο καλάθι μετά από επτά πόντους των Γάλλων, όμως μετά βρήκε ρυθμό.

Με το δεύτερο τρίποντο του Κάμερον Ρέινολντς, δε, πήρε το πρώτο προβάδισμα, 14-12, μέσα σε τρία λεπτά από το -7!

Έφτασε δε στο δικό του +7, 21-14 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ελληνική ομάδα άρχισε να κυριαρχεί για τα καλά στο παρκέ, με αιχμή την άμυνά της κρατώντας τους Γάλλους σε πολύ χαμηλή παραγωγικότητα.

Ο Χέιλ συνέχισε κεφάτος, ο Ετσενίκε έβαλε το στίγμα του στη β’ περίοδο, ο Κόνιαρης τα έδινε όλα στην άμυνα, δίνοντας πολύτιμη λύση και στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Έφτασε έτσι έως το +16, 35-19 με 5 λεπτά για το ημίχρονο σε μια παρουσία που είχε αρχίσει να γίνεται εντυπωσιακή.

Η ΛεΜαν έβγαλε αντίδραση, αφυπνίστηκε κι άνοιξε λίγο το ρυθμό και με δυνατό της σημείο το επιθετικό ριμπάουντ, μείωσε στο ημίχρονο στους 9 πόντους, 30-39.

Αν κι ο Κάουαν χρεώθηκε νωρίς με το τρίτο του φάουλ, στη Γ’ περίοδο, ο Προμηθέας αύξησε πάλι τη διαφορά φτάνοντας πάλι στο +16 (55-39 με τον Χάντερ Χέιλ.).

Τέσσερις σερί πόντοι του Τζαμάλ Τζόουνς κι ένα ακόμα τρίποντο του Χέιλ (έφτασε τους 20 πόντους σε εκείνο το σημείο) έγραψαν το 62-40 για τους Πατρινούς με 2:10 για τα 30′ !

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα φύγουν με επική νίκη από τη Γαλλία, έκαναν ένα κάκιστο τελευταίο δεκάλεπτο κι η ΛεΜαν μπήκε πάλι στο παιχνίδι.

Από το 47-67 με 8:37 για το τέλος, η ΛεΜαν έφτασε στο καλάθι, 68-70 στα 52”. Τα λάθη, οι βιαστικές επιθέσεις, η ανοχή των διαιτητών στην άμυνα των Γάλλων, πήγαν να φέρουν τα πάνω-κάτω.

Όμως ο Χέιλ πέτυχε τεράστιο τρίποντο για το 73-68 στα 32” κι ο Τζόουνς με 2 βολές στα 21” έκανε το 75-68 για τον Προμηθέα που τελείωσε με 10-0 σερί για το τελικό 78-68 και το 1-0!